Nye lastebiler for 2027: alle trekkvogn-oppdateringer fra Volvo, Scania, DAF, MAN, Mercedes, Iveco og Renault
Nye lastebiler 2027 i Europa: alle trekkvogn-oppdateringer fra Volvo, Scania, DAF, MAN, Mercedes, Iveco og Renault, med datoer og forbehold.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

De nye lastebilene for 2027 handler i hovedsak om motor- og drivlinjeoppdateringer: Volvo D13-dieselmotoren og G13-gassmotoren, Mercedes-Benz Powerliner-drivlinjen, Renault Trucks DE13 R-motoren, og nye elektriske trekkvogner fra MAN, DAF, Scania og Iveco. Volvo Trucks kunngjorde 2026-05-11 at salget av deres nye 13-liters plattform starter i Q3 2026 ( Volvo Trucks-pressemelding ), og diesel utgjorde fortsatt 93.2% av nye lastebiler i EU i 2025 ( ACEA-data, rapportert av newmobility.news 2026-01-29 ). Denne guiden lister opp det hver av de syv produsentene har bekreftet, sier tydelig hvor en produsent ikke har kunngjort noe nytt, og forklarer hvilken oppdatering som betyr noe for hvilken type drift. Informasjonen er oppdatert per 2026-11-05, så sjekk datoene med forhandleren din før du signerer en bestilling.
Hva endrer seg faktisk på europeiske trekkvogner for 2027?
Mesteparten av endringen skjer under førerhuset. Volvo, Mercedes-Benz og Renault Trucks presenterer hver en ny eller revidert dieselmotor, Volvo legger til en gassversjon av sin nye motor, og MAN legger til førerassistansefunksjoner i TGX. Elektriske trekkvogner fra MAN, Scania, DAF, Renault, Volvo, Mercedes-Benz og Iveco publiserer rekkevidder på 500 km eller mer, mens hydrogen fortsatt er på småserie- eller testnivå.
Noen punkter setter rammen for alt nedenfor:
- Drivstoffbesparelser er produsentenes egne påstander, ikke uavhengige tester. Hver produsent bruker et ulikt sammenligningsgrunnlag, så denne guiden rangerer ikke produsentene etter prosent.
- Diesel er fortsatt volumvalget. I 2025 registrerte EU 307,460 nye mellomstore og tunge lastebiler, ned 6.2% fra 2024, og elektrisk steg til 4.2% fra 2.3%, mens LNG og CNG til sammen hadde 2.6% (ACEA-data, som i åpningsavsnittet).
- Elektriske modeller får en kort oppsummering her. Rekkevidde, lading og modelldetaljer finnes i sammenligningen av elektriske trekkvogner som er lenket i den elektriske delen nedenfor.
93.2%
Diesel utgjorde fortsatt 93.2% av nye lastebiler i EU i 2025, ifølge ACEA-data.
Produsent for produsent: hva kunngjorde hvert merke for 2027?
Hver rad nedenfor kommer fra en produsents pressemelding. Der et tall vises, er sammenligningsgrunnlaget oppgitt ved siden av, og grunnlagene er ikke like fra rad til rad.
| Produsent | Oppdatering for 2027 | Drivlinje | Produsentens tall og grunnlag | Tidspunkt |
|---|---|---|---|---|
| Volvo Trucks | Nye D13- og G13-motorer i FM, FMX, FH og FH Aero | Diesel, gass | Opptil 4% lavere drivstofforbruk enn forrige D13 eSCR, simulert for en FH 500 på 35 t med I-See, I-Roll og motorstopp/start; FH Aero opptil 5% mot standard FH | Salg starter Q3 2026, Europa først |
| Mercedes-Benz Trucks | Powerliner-drivlinje med reviderte OM 470 og OM 471 | Diesel | Opptil 4% lavere drivstofforbruk, Actros L 4x2 LS modell 1850 mot modell 1851 med tredje generasjons OM 471 | I kjøretøy fra april 2027 |
| Renault Trucks | T High 2027 med DE13 R-motor og ny Optidriver-girkasse | Diesel | DE13 R opptil 540 hk, opptil 4% mindre drivstoff og CO2 enn forgjengeren | Vist på IAA Transportation 2026, salgsdatoer ikke oppgitt |
| MAN | TGX med PredictiveDrive og EBA Advanced; ny eTGX | Diesel, elektrisk | PredictiveDrive om lag 5% besparelse mot manuell kjøring, opptil 9% i krevende terreng | IAA Transportation 2026 |
| DAF | XD, XF, XG og XG+ oppdateringer for førerassistanse og flåtedata; XG og XG+ Electric | Diesel, elektrisk | Ingen motor- eller drivstoffbesparelsestall i pressemeldingen | IAA Transportation 2026; elektrisk produksjon startet i Eindhoven i mai 2026 |
| Scania | Super 11 femsylindret, 14-trinns girkasse; batterialternativ for langdistanse | Diesel, HVO, B100, elektrisk | Super 11 7% lavere drivstofforbruk enn forrige 9-liters femsylindret | Super 11 på Scanias nyhetsside i 2026; 720 kWh batterialternativ tilgjengelig tidlig 2027 |
| Iveco | S-Way MY24 er fortsatt den verifiserte referansen; S-eWay trekkvogn | Diesel, elektrisk | S-Way MY24 opptil 10.54% lavere forbruk enn MY22, TUV SUD verifisert på samme rute og med samme sjåfører | S-eWay-leveranser starter 2026 |
Volvo Trucks
Volvo introduserte D13-dieselmotoren (380 til 560 hk, 1,800 til 2,900 Nm) og G13-gassmotoren (420 til 500 hk, 2,400 til 2,800 Nm), begge bygget først i Skovde. Motorene er godkjent for B100, HVO, bio-LNG og grønt hydrogen, og de oppfyller NNR3-støyreglene ( Volvo Trucks-pressemelding, 2026-05-11 ). På IAA Transportation 2026 viste Volvo også en FH16 Aero, en FH Aero-gasslastebil og en testlastebil med hydrogenforbrenning som den planlegger å lansere før 2030, pluss en FH Aero Electric med opptil 700 km rekkevidde ( Volvo Trucks via Cision, 2026-07-01 ). Juryen for prisen Årets internasjonale lastebil 2027 valgte Volvos batteridrevne tunge serie. Det er en juryutmerkelse for én serie, ikke en rangering av hele markedet.
Mercedes-Benz Trucks
Powerliner-generasjonen reviderer OM 470 (360 til 455 hk, 1,800 til 2,200 Nm) og OM 471 (421 til 550 hk i fire ytelsesnivåer, 2,200 til 2,800 Nm). OM 471 får et nytt toppnivå, og det anbefalte oppsettet for langdistanse kombinerer den med G 291-girkassen og et langt akselforhold ( Daimler Truck-pressemelding, 2026-09-13 ). På elektrisiteten er eActros 600 og 400 Lowliner en lav femtehjulstrekkvogn 4x2 for megasemitrailere, med bestillinger fra Q3 2026 og serieproduksjon i Woerth fra Q2 2027. En hydrogen-småserie på rundt 100 NextGenH2-lastebiler følger, med Dachser som første kunde og den første lastebilen forventet ved utgangen av desember 2026 ( Daimler Truck IAA-prognose, juni 2026 ).
Renault Trucks
T High 2027 får DE13 R-motoren med opptil 540 hk og opptil 2,800 Nm, kombinert med en ny Optidriver-girkasse, og Renault hevder opptil 4% mindre drivstoff og CO2 enn forgjengeren. Pressemeldingen oppgir ingen salgsdato. Den elektriske E-Tech T 780 når opptil 660 km og har kunnet bestilles siden 2025-11-18 ( Renault Trucks-innlegg på IAA Transportation-siden, 2026-07-02 ).
MAN
MAN kunngjorde PredictiveDrive, som leser veien 3 km fremover, og EBA Advanced-nødbremsing, som oppfyller lovkrav som trer i kraft i september 2028 ( MAN-pressemelding, 2026-10-14 ). MAN har ikke publisert noe verifisert dieselmotortall for 2027 i sitt nyhetsrom. Den nye eTGX når opptil 720 km (6x2, 644 kWh) eller 660 km (4x2, 552 kWh), lader med opptil 750 kW gjennom MCS på om lag 30 minutter, og er opptil 3% mer effektiv enn forgjengeren ( MAN-pressemelding, 2026-10-22 ).
DAF
DAF la til Drowsiness and Distraction Detection, som varsler når førerens øyne forlater veien i mer enn 6 sekunder, sammen med On Board Fuel Monitoring, On Board Weight Monitoring og programvareoppdateringer over luften. Selskapet viste også en 10x4 stiv lastebil opptil 54 t, et lavt bilfraktchassis og en Single Driver Luxury-pakke med 90 cm Relax Bed i XG og XG+ ( DAF-pressemelding, 2026-09-14 ). DAF-pressemeldingen nevner ingen ny dieselmotor og gir ingen drivstoffbesparelsestall. XG og XG+ Electric gikk i serieproduksjon i Eindhoven, med over 500 km på 5 batteripakker ( DAF-pressemelding, 2026-05-06 ).
Scania
Scanias nyhetssider som ble sjekket for denne guiden, lister ingen ny 13-liters motor for 2027. Den siste verifiserte dieselnyheten er Super 11, en lettere femsylindret 11-liters enhet med 350 hk / 1,800 Nm, 390 hk / 2,000 Nm og 430 hk / 2,200 Nm, med ny 14-trinns girkasse og HVO på hele serien. Scania oppgir 7% lavere drivstofforbruk enn forrige 9-liters femsylindret og serviceintervaller opptil 30% lengre ( Scania-nyhetsside ). Batterialternativet for langdistanse med 720 kWh når opptil 720 km ved 42 t og er tilgjengelig tidlig 2027 ( Scanias side for batterielektriske lastebiler ).
Iveco
Det forelå ingen pressemelding fra Iveco med 2027-tall da denne teksten ble skrevet, så denne guiden oppgir ingen drivstoffbesparelsesprosent for en ny Iveco-modellårgang. Det siste produsentverifiserte tallet er S-Way MY24-resultatet med opptil 10.54% lavere forbruk enn MY22 ( Iveco-pressemelding, 2025-03-03 ). S-eWay-trekkvognen tilbyr opptil 600 km fra et 603 kWh batteri med 350 kW DC-lading ( Iveco Østerrike-pressemelding, 2025-06-13 ).
Hvilke regler driver oppdateringene for 2027?
Tre EU-forordninger setter rammen for oppdateringene for 2027, og hver har en ulik dato.
Euro 7 for tunge kjøretøy, forordning (EU) 2024/1257, gjelder nye typer fra 2028-05-29 og alle nye tunge kjøretøy fra 2029-05-29 ( EUR-Lex ). 2026-10-20 ba ACEA om en to års utsettelse, noe som ville flytte datoene til 2030 og 2031. Det er kun en forespørsel, og gjeldende lov er ikke endret ( trans.info, 2026-10-20 ).
Den generelle sikkerhetsforordningen (EU) 2019/2144 har krevd et avansert varsel om førerens distraksjon for alle nye registreringer siden 2026-07-07, inkludert lastebiler ( EUR-Lex ). DAFs funksjon for overvåking av føreren ligger innenfor dette området, selv om DAFs pressemelding ikke knytter den til regelen.
CO2-kravene for tunge kjøretøy, forordning (EU) 2024/1610, krever at CO2-utslippet fra nye tunge kjøretøy skal falle med 45% fra 2030, 65% fra 2035 og 90% fra 2040, målt mot referanseperioder ( Europakommisjonen ). Dette målet er den regulatoriske bakgrunnen for effektivitetsgevinstene på diesel og det bredere elektriske utvalget man ser hos produsentene.
Er gass- og bio-LNG-trekkvogner fortsatt verdt å bestille for 2027?
Gass er et smalt, men reelt alternativ, og Volvo er den eneste produsenten i denne guiden med en ny gassmotor for 2027. G13 leverer 420 til 500 hk og er godkjent for bio-LNG. LNG- og CNG-lastebiler utgjorde 2.6% av nye registreringer i EU i 2025, så bruktbil- og servicenettverket er mindre enn for diesel (ACEA-data, som i åpningsavsnittet).
Driftsdokumentasjonen er begrenset, men konkret. Det svenske transportselskapet EMS Transport kjørte en Scania 460 hk gasslastebil i 320,000 km på litt over ett år i langdistansearbeid, med tanking på 15 til 20 minutter ( Scania-nyhetsside, 2026-06-30 ). Det er én kundehistorie, ikke en ny modell. En gasstrekkvogn gir mening når rutene dine går forbi pålitelige bio-LNG-stasjoner og du kan sikre drivstoffprisen skriftlig.
Hvilken oppdatering for 2027 betyr noe for din drift?
Den riktige oppdateringen avhenger av rutens profil, ikke av merkenavnet. Denne delen kobler fire vanlige driftstyper til elementene som gjelder, uten å kåre en samlet vinner.
- Langdistanse-diesel på faste ruter: Volvo D13, Mercedes-Benz Powerliner med OM 471 og G 291-girkasse, og Renault DE13 R er de nye motoralternativene. Scanias Super 11 er et 11-liters alternativ med HVO på hele serien. Be hver forhandler om sammenligningsgrunnlaget bak eventuelle prosenttall, og om en prøvekjøring på din egen rute.
- Gass eller bio-LNG: Volvos G13 og Scanias gasslastebiler gjelder, forutsatt at tankstasjonene ligger langs korridorene dine.
- Megasemitrailere: Mercedes-Benz eActros 600 / 400 Lowliner er bygget for dette, med serieproduksjon i Woerth fra Q2 2027.
- Tidlig elektrisk: MAN eTGX, Scanias 720 kWh-alternativ, Renault E-Tech T 780 og DAF XG Electric publiserer alle rekkevidde over 500 km. Tilpass dem til din daglige kjørelengde og lading på depot, og les sammenligningen av elektriske trekkvogner før du setter opp en kortliste.
Flåter som kjører blandede ruter kan beregne kostnad per kilometer for elektrisk kontra diesel før de forplikter seg.
Bør du bestille nå eller vente på neste modellår?
Bestill nå hvis dagens lastebiler snart må skiftes ut, og modellen du ønsker allerede er i salg. Vent hvis du vil ha den nye Mercedes-Benz OM 471-ytelsen, som når kjøretøy fra april 2027, eller Scanias 720 kWh-batterialternativ, som kommer tidlig 2027. Renault T High 2027 har ingen oppgitt salgsdato, så be om det skriftlig.
Sammenlign tilbud på total eierkostnad i stedet for påståtte drivstoffbesparelser. Dieselprisen er den største variabelen, så sjekk gjeldende dieselpriser etter land når du modellerer driftskostnader. Når lastebilene er i drift, lar et TMS deg følge kostnad per lastebil og utnyttelse og se om den påståtte besparelsen viser seg i dine egne data. For rutebaserte estimater før du kjøper, gir fraktkalkulatoren en rask kostnadsreferanse.
Ofte stilte spørsmål
Hvilke nye dieselmotorer kommer til trekkvogner i 2027?
Volvo har D13 (380 til 560 hk), Mercedes-Benz har den reviderte OM 471 og OM 470 fra april 2027, og Renault Trucks har DE13 R med opptil 540 hk. DAF-pressemeldingen nevner ingen ny dieselmotor, Scanias nyhetsside viser bare Super 11 femsylindret, og MAN har ikke publisert noe verifisert motortall.
Er drivstoffbesparelsesprosentene sammenlignbare mellom produsentene?
Nei. Volvo oppgir en simulering av en FH 500 på 35 t, Mercedes-Benz sammenligner to modellnumre av Actros L, og Scania sammenligner Super 11 med sin egen 9-liters motor. Dette er produsentenes påstander, så bruk dem som utgangspunkt for en prøvekjøring, ikke som en rangering.
Når starter Euro 7-reglene for lastebiler?
Etter gjeldende lov gjelder Euro 7 nye typer tunge kjøretøy fra 2028-05-29 og alle nye tunge kjøretøy fra 2029-05-29. ACEA ba 2026-10-20 om en to års utsettelse, men den forespørselen har ikke endret loven.
Er varsling om førerens distraksjon obligatorisk på nye lastebiler?
Ja. Siden 2026-07-07 kreves et avansert varsel om førerens distraksjon på alle nye registreringer under den generelle sikkerhetsforordningen (EU) 2019/2144, inkludert lastebiler. DAF tilbyr Drowsiness and Distraction Detection, men pressemeldingen sier ikke at funksjonen ble bygget for denne regelen.
Hvilke produsenter viser ingen ny motor for 2027 i sine pressemeldinger?
DAF-pressemeldingen nevner ingen ny dieselmotor, Scanias nyhetsside viser ingen ny 13-liters motor, og Iveco har ikke publisert noe verifisert MY2026-drivstofftall. Det siste verifiserte Iveco-tallet er S-Way MY24-resultatet på opptil 10.54% mot MY22.
Hvor finner jeg de elektriske trekkvognene?
Hver produsent har en elektrisk trekkvogn i produsentdelene ovenfor, med produsentoppgitte rekkevidder mellom 500 km og 720 km. Sammenligningen av elektriske trekkvogner som er lenket tidligere, dekker batterier, lading og nyttelast i detalj.
Planlegger du en flåteinnkjøp for 2027 og trenger å vite hva en rute koster i dag? Be om et fraktilbud og sammenlign det med dine egne lastebilkostnader.