Tunelurile alpine pentru camioane, comparate: Mont Blanc, Frejus, Gotthard și Brenner
Mont Blanc și Frejus percep aceeași taxă pentru camioane în 2026 (404.80 EUR clasa 4, partea franceză), iar ambele interzic Euro 0-4; Gotthard și Brenner funcționează diferit.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Un camion cu remorcă plătește aceeași taxă la tunelurile Mont Blanc și Frejus în 2026: 404.80 EUR dus, pe platforma franceză, și 411.60 EUR pe platforma italiană, TVA inclus ( fișa tarifară ATMB , valabilă din 2026-01-01). Începând cu 2026-10-31, taxele de la Mont Blanc au crescut cu 1.19% în acest an, tunelul se închide complet în noaptea de 2026-11-02, iar niciun calendar de închideri pentru 2027 nu a fost publicat. Acest ghid așază cele două tunele alături de trecerile Gotthard și Brenner din punct de vedere al costului și al interdicțiilor pentru vehicule, plus închiderile planificate, astfel încât un dispecer să poată alege ruta înainte ca traficul de iarnă să crească.
Cât plătește un camion la Mont Blanc și Frejus în 2026?
Un tractor cu semiremorcă cu cinci axe este în clasa 4 și plătește 404.80 EUR dus pe platforma franceză sau 411.60 EUR pe platforma italiană, la oricare dintre tunele. Tabelul de mai jos arată vehiculele de marfă Euro 5-6 în EUR cu TVA, preluate din tarifele operatorilor pentru Mont Blanc și pentru Frejus de la SFTRF (partea franceză) și SITAF (partea italiană).
404.80 EUR
Aceeași taxă la Mont Blanc și Frejus; 411.60 EUR pe platforma italiană, TVA inclus.
| Element (Euro 5-6, 2026) | Mont Blanc, platforma franceză | Mont Blanc, platforma italiană | Frejus, platforma franceză | Frejus, platforma italiană |
|---|---|---|---|---|
| Clasa 3 (2 axe, peste 3 m), dus | 201.50 | 204.80 | 201.50 | 204.80 |
| Clasa 3, dus-întors | 313.60 | 318.80 | 313.60 | 318.80 |
| Clasa 4 (3+ axe, peste 3 m), dus | 404.80 | 411.60 | 404.80 | 411.60 |
| Clasa 4, dus-întors | 635.90 | 646.50 | 635.90 | 646.50 |
| Valabilitatea biletului dus-întors | 15 zile | 15 zile | 15 zile | 15 zile |
| TVA | 20% | 22% | 20% | 22% |
Liniile pentru clasa 3 și clasa 4 sunt adesea confundate. Mai multe rezumate și pagini de tarife afișează doar 201.50 sau 204.80, adică prețul pentru două axe, iar o combinație cu cinci axe plătește aproximativ dublu. Dacă oferta dvs. pentru un camion articulat arată aproximativ 205 EUR la oricare dintre tunele, verificați ce clasă a presupus.
De ce costă la fel Mont Blanc și Frejus?
Cele două tunele percep aceeași taxă netă și diferă doar prin TVA. Împărțind 404.80 EUR la 1.20 rezultă 337.33 EUR în Franța, iar împărțind 411.60 EUR la 1.22 rezultă 337.38 EUR în Italia, deci ambele platforme încasează aproximativ 337.3 EUR înainte de taxe. Acesta este calculul nostru propriu din tarifele publicate, nu o declarație a vreunui operator.
Creșterea din 2026 de la Mont Blanc a fost de 1.19% pentru taxele aplicate vehiculelor ușoare și camioanelor (vehicule grele de marfă). Fișa ATMB arată că Comisia interguvernamentală a stabilit-o pe 2025-12-12, egală cu inflația cumulată medie din Franța și Italia între 2024-09-01 și 2025-08-31.
Merită un bilet dus-întors pentru un tractor cu remorcă?
Biletul dus-întors se plătește întotdeauna atunci când camionul revine prin același tunel în perioada de valabilitate. Pentru clasa 4, dus-întorsul costă 635.90 EUR, față de 809.60 EUR pentru două bilete simple pe platforma franceză, o economie de 173.70 EUR (21.5%). Pe platforma italiană este 646.50 EUR față de 823.20 EUR, o economie de 176.70 EUR (21.5%). Clasa 3 economisește 22.2% pe ambele părți. Aceste economii sunt calculul nostru propriu din tabelele tarifare.
21.5%
635.90 EUR dus-întors față de 809.60 EUR pentru două bilete simple pe platforma franceză.
Biletele dus-întors pentru clasele 3 și 4 sunt valabile până la miezul nopții celei de-a 15-a zile de la emitere. La Frejus, un șofer care ajunge târziu sau care călătorește în aceeași direcție cu drumul de dus plătește diferența dintre două treceri simple și prețul deja achitat (documentele tarifare SFTRF și SITAF). Dus-întorsul nu ajută dacă a doua etapă trece printr-o altă trecere, deci în acest caz cumpărați bilete simple.
Ce camioane și ce încărcături sunt interzise la fiecare tunel?
Ambele tunele interzic vehiculele de marfă cu greutatea brută peste 3.5 t în Euro 0 până la Euro 4, deci minimul practic este Euro 5. Unele rezumate spun că Mont Blanc interzice doar Euro 0-3. Serviciul de trafic al Ministerului Transporturilor spune Euro 0-4, iar documentul tarifar SITAF indică aceeași limită pentru Frejus.
Reguli pentru Mont Blanc
Mont Blanc interzice vehiculele de marfă peste 3.5 t în Euro 0 până la Euro 4 din 2020-07-01, potrivit Bison Fute , iar vehiculele înmatriculate pentru prima dată înainte de 2006-10-01 sunt de asemenea interzise, dacă șoferul nu dovedește echivalența cu Euro 5. Înălțimea maximă este de 4.70 m, inclusiv încărcătura. Camioanele care nu pot menține 50 km/h nu sunt admise, iar camioanele peste 3.5 t sunt verificate într-o zonă de reglementare: Passy-Le Fayet în Franța, la 22 km înainte de platformă, sau Aosta în Italia, la 44 km distanță. Pagina Bison Fute nu are dată, deci confirmați detaliile cu operatorul înainte de o rezervare.
Pentru ADR (regulile europene pentru transportul de mărfuri periculoase pe șosea), Mont Blanc este un tunel din categoria E, cea mai restrictivă clasă. Bison Fute enumeră, de asemenea, UN 2919, 3077, 3082, 3291, 3331, 3359 și 3373 ca interzise pe rampele de acces, deci planificați ca și cum încărcăturile ADR nu pot trece.
Reguli pentru Frejus
Frejus interzice vehiculele de marfă peste 3.5 t în Euro 0 până la Euro 4, cu excepția cazului în care prefecții din Savoia și Torino acordă împreună o autorizație specială, iar înălțimea maximă este de 4.30 m (documentul tarifar SITAF). Aceasta este cu 40 cm mai mică decât la Mont Blanc, ceea ce contează pentru cutiile înalte și frigoriferele.
Traficul ADR poate folosi Frejus sub escortă. SITAF indică pentru mărfurile periculoase escortate 165.80 EUR, iar SFTRF 163.10 EUR. Unele clase ADR pot tranzita doar între 23:00 și 05:00, potrivit SITAF, deci un interval de noapte trebuie să se potrivească planului de conducere și de odihnă.
Cât costă Gotthard pentru un camion când nu există taxă de tunel?
Nu am găsit o taxă separată de tunel pentru camioane la tunelul rutier Gotthard. Un camion peste 3.5 t plătește taxa elvețiană pentru vehicule grele, bazată pe distanță (LSVA), pentru fiecare kilometru parcurs în Elveția, inclusiv camioanele străine, deci costul depinde de distanță și de greutatea și clasa de emisii a camionului. Tariful pentru cea mai ieftină categorie, Euro VI, este de 2.39 Rappen (0.0239 CHF) pe tonă-kilometru din 2025-01-01, iar nicio creștere nu este programată pentru 2027-01-01 (detalii în ghidul nostru despre tarifele LSVA elvețiene , citând știrile Parlamentului elvețian din 2026-06-03).
Ca exemplu de calcul, un camion Euro VI de 40 t care parcurge 300 km în Elveția plătește 286.80 CHF, adică aproximativ 310.8 EUR la 0.9227 CHF pe EUR (cursul BCE din 2026-10-23). Acesta este calculul nostru, nu un tarif publicat. Nu poate fi pus direct alături de taxa de trecere de 404.80 EUR, deoarece LSVA acoperă întreaga distanță elvețiană, iar taxa de tunel acoperă o singură trecere.
Timpul este celălalt cost. Tunelul rutier are aproximativ 17 km lungime și are o instalație automată de dozare (metering), iar centrul pentru traficul greu de la Erstfeld poate ține până la 500 de camioane în așteptare ( Land Tirol, 2025-04-04 ). Nu am găsit o sursă primară pentru tarifele orare de dozare, distanța dintre vehicule, plafoanele zilnice, limitele pe clase Euro, regulile ADR sau datele de închidere la Gotthard, deci nu indicăm niciunul. Oficiul federal elvețian pentru drumuri este locul unde ar trebui verificate.
Cum se compară taxele și interdicțiile de la Brenner cu cele ale tunelurilor?
Brenner este o trecere pe autostradă, fără taxă de trecere, deci costul său se răspândește pe multe kilometri, iar riscul principal este pierderea timpului. Pe partea austriacă, A13 Brenner este un tronson cu taxă specială, cu un tarif separat de noapte între 22:00 și 05:00, iar tronsonul A12 Unterinntal, de la Kufstein la Innsbruck-Amras, are +25% față de tariful de bază pe kilometru. Un camion cu patru sau mai multe axe, Euro VI, clasa CO2 4, plătește 0.5091 EUR pe km, fără TVA de 20%, pe rețeaua generală în 2026. Ghidul nostru despre tarifele GO-Maut austriece acoperă tabelul complet. Nu am putut verifica sumele în EUR pentru tronsonul A13 și nici taxele pentru camioane pe A22 Autobrennero de pe partea italiană, deci nu oferim o cifră pentru niciuna.
Regulile de timp contează mai mult decât prețul aici. Tirolul aplică o interdicție de noapte iarna și restricții pe clase Euro pentru camioanele grele pe A12, pe care ghidul nostru despre restricțiile de iarnă din Tirol și Brenner le detaliază. Blocarea de acces (un sistem de dozare care lasă să treacă un număr fix de camioane pe oră) se aplică și la Kufstein, în anumite zile. ADAC enumeră datele rămase pentru 2026 ca 2026-11-04, 2026-11-11, 2026-11-18, 2026-11-25 și 2026-12-09, cu un maximum de 250 de camioane pe oră pe A12 spre sud, la ieșirea Kufstein-Nord, pentru camioanele peste 7.5 t. Datele pentru primul trimestru din 2027 încep pe 2027-01-07, iar zile suplimentare pot fi ordonate cu scurt preaviz, de exemplu după accidente.
Regulile sunt, de asemenea, contestate în instanță. În cauza C-524/24, Italia împotriva Austriei, avocatul general a emis pe 2026-07-16 o opinie potrivit căreia interdicția de noapte, interdicția sectorială și interdicția de sâmbătă din timpul iernii contravin dreptului UE, iar dozarea a fost considerată compatibilă. Opinia nu este obligatorie, iar până la 2026-10-31 nu am găsit nicio hotărâre (vezi rezumatul nostru al opiniei Curții ).
Când sunt închise tunelurile în această iarnă?
Mont Blanc are până acum o singură închidere completă confirmată: în ambele direcții, de la 22:00 pe 2026-11-02 până la 06:00 pe 2026-11-03, pentru lucrări de întreținere, potrivit calendarului de închideri ATMB (data din bannerul paginii: 2026-10-30). Calendarul ATMB acoperă doar octombrie și noiembrie 2026 și nu enumeră nimic pentru 2027.
Un program provizoriu de la sfârșitul verii enumeră alte închideri complete în noiembrie și decembrie 2026, inclusiv fiecare noapte de la 22:00 la 06:00 între 2026-12-14 și 2026-12-17 ( trans.info, 2026-08-28 ). Este o singură sursă, iar nu am putut corela datele ulterioare de pe pagina ATMB, deci tratați nopțile din decembrie ca provizorii până când operatorul le confirmă. Actualizările sunt publicate pe site-ul tunelului și în aplicația TMB Mobility.
Pentru 2027, nu este publicat nimic. Nu planificați în jurul unei serii zvonite din ianuarie până în aprilie. Frejus are o lipsă similară: nu am găsit niciun calendar de închideri publicat și nicio restricție de iarnă pentru 2026-27 în sursele verificate, ceea ce nu înseamnă același lucru cu faptul că nu există. Întrebați direct SFTRF și SITAF. Pe apropierile franceze, regulile pentru echipamentele de iarnă din zonele montane se aplică între 1 noiembrie și 31 martie, detaliate în ghidul nostru despre Loi Montagne și lanțurile pentru camioane .
Trecerile alpine una lângă alta
Tabelul adună ceea ce confirmă sursele. Celulele marcate cu „nu este verificat” înseamnă că nu am găsit o sursă primară, nu că nu există nicio regulă.
| Mont Blanc | Frejus | Tunelul rutier Gotthard | Brenner (A13 / A22) | |
|---|---|---|---|---|
| Operator | TMB-GEIE (ATMB Franța, SITMB Italia) | SFTRF (Franța), SITAF (Italia) | ASTRA (Oficiul federal elvețian pentru drumuri) | ASFINAG (Austria), Autobrennero (Italia) |
| Tipul taxei | Taxă fixă de tunel pe clasă | Taxă fixă de tunel pe clasă | Nu s-a găsit taxă separată de tunel; LSVA pe km în Elveția | Taxă pe distanță; tronson special A13 cu tarif de noapte; A22 nu este verificat |
| Camion clasa 4, dus | 404.80 EUR (FR) / 411.60 EUR (IT) | 404.80 EUR (FR) / 411.60 EUR (IT) | Aproximativ 310.8 EUR LSVA pentru 40 t Euro VI pe 300 km (calculul nostru) | 0.5091 EUR pe km fără TVA pe rețeaua generală; sumele pentru A13 și A22 nu sunt verificate |
| Restricția pe clase Euro | Euro 0-4 interzise | Euro 0-4 interzise, cu excepția autorizației comune | Nu este verificat | Restricții pe clase Euro pe A12 (vezi ghidul despre Tirol) |
| Limita de înălțime | 4.70 m inclusiv încărcătura | 4.30 m | Nu este verificat | Nu este verificat |
| ADR | Categoria E, de planificat ca interzis | Escortat, taxe fixe, unele clase doar noaptea | Nu este verificat | Nu este verificat |
| Perturbări planificate | Închidere completă în noaptea de 2026-11-02; nopțile din decembrie provizorii; fără calendar pentru 2027 | Nu s-a găsit calendar | Dozare la Erstfeld; datele de închidere nu sunt verificate | Zile de blocare la Kufstein, interdicția de noapte pe A12, cauza la Curtea UE în curs |
Care trecere alpină ar trebui să aleagă un dispecer?
Nu există o singură trecere alpină cea mai ieftină, deoarece cele patru opțiuni percep taxe în moduri diferite. Mont Blanc și Frejus au aceeași taxă de trecere, deci alegerea dintre ele depinde de distanță, drumurile de acces, înălțime, nevoile ADR și riscul de închidere. Costurile pentru Gotthard și Brenner depind de kilometrii parcurși, deci doar un preț calculat pentru traseul real poate răspunde la întrebare.
Câteva reguli practice rezultă din datele de mai sus:
- Încărcături ADR: Frejus permite tranzitul escortat la taxe și ore fixe, în timp ce Mont Blanc este un tunel din categoria E. Confirmați cu operatorul în ambele cazuri.
- Caroserii înalte: Mont Blanc admite până la 4.70 m inclusiv încărcătura, Frejus 4.30 m.
- Camioane mai vechi: vehiculele de marfă Euro 0-4 nu pot folosi niciunul dintre tunele, iar A12 admite camioanele Euro 0 până la V peste 7.5 t doar cu dovada Euro VI, deci verificați ruta înainte de expediere.
- Curse dus-întors: cumpărați un bilet dus-întors atunci când camionul revine prin același tunel în 15 zile, ceea ce economisește 21.5% pentru clasa 4.
- Termene de livrare strânse: comparați zilele de blocare de la Kufstein și nopțile de închidere de la Mont Blanc cu data livrării înainte de a alege și adăugați o marjă pentru dozarea de la Gotthard.
Întrebări frecvente
Chiar costă la fel Mont Blanc și Frejus pentru un camion?
Da. Tarifele ATMB, SFTRF și SITAF arată sume identice pentru taxele Euro 5-6 pe fiecare clasă și pe fiecare platformă în 2026. Doar rata TVA diferă: 20% pe platforma franceză și 22% pe cea italiană.
Cât plătește un camion cu cinci axe la Mont Blanc în 2026?
Un tractor cu semiremorcă cu cinci axe este în clasa 4. Plătește 404.80 EUR dus și 635.90 EUR dus-întors pe platforma franceză, sau 411.60 EUR dus și 646.50 EUR dus-întors pe platforma italiană, TVA inclus.
Ce clase Euro pot folosi Mont Blanc și Frejus?
Vehiculele de marfă peste 3.5 t în Euro 0 până la Euro 4 sunt interzise la ambele tunele, deci Euro 5 este minimul. Mont Blanc interzice, de asemenea, vehiculele înmatriculate pentru prima dată înainte de 2006-10-01, dacă șoferul nu dovedește echivalența cu Euro 5.
Cât de valabil este un bilet dus-întors?
Pentru clasele 3 și 4, biletul dus-întors este valabil până la miezul nopții celei de-a 15-a zile de la emitere. La Frejus, o sosire târzie plătește diferența dintre două treceri simple și prețul deja achitat.
Există un calendar de închideri pentru Mont Blanc în 2027?
Nu, începând cu 2026-10-31. Pagina ATMB de închideri listează noaptea de 2026-11-02 și nimic pentru 2027, deci verificați site-ul operatorului și aplicația TMB Mobility înainte de a planifica transporturi de iarnă sau de primăvară.
Pot încărcăturile ADR să folosească Mont Blanc sau Frejus?
Mont Blanc este un tunel din categoria E, iar Bison Fute enumeră mai multe numere ONU ca interzise pe rampele de acces, deci planificați ca și cum încărcăturile ADR nu pot trece. Frejus permite tranzitul ADR escortat, la taxe fixe, iar unele clase doar între 23:00 și 05:00.
Are tunelul rutier Gotthard o taxă pentru camioane?
Nu am găsit o taxă separată de tunel pentru camioane. LSVA elvețiană se aplică pe kilometrul parcurs în Elveția pentru camioanele peste 3.5 t, deci costul depinde de distanță, greutate și clasa de emisii.
Planificați un traseu peste Alpi și nu sunteți sigur ce trecere se potrivește încărcăturii și calendarului? Solicitați o ofertă de transport de marfă conformă cu reglementările și vom calcula traseul cu regulile de taxe și de închidere de mai sus incluse.