Cele mai bune camioane electrice din Europa 2027: modele, autonomie, încărcare și costuri de exploatare
Cele mai bune camioane electrice 2027 din Europa: compară autonomia, bateria, puterea de încărcare și costurile pentru eActros 600, FH Electric, Scania, DAF, MAN și Renault.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Cele mai bune camioane electrice din Europa pentru 2027 sunt tractoarele cu autonomie mare și baterie care sunt deja în producție sau aproape de aceasta: Mercedes-Benz eActros 600, Volvo FH Aero Electric, tractorul Scania de 720 kWh pentru distanțe lungi, DAF XG+ Electric, MAN eTGX și Renault Trucks E-Tech T. În primul semestru al lui 2026, ACEA a raportat că vehiculele cu încărcare electrică au reprezentat 4.8% din înmatriculările noi de camioane din UE (față de 3.6%), în timp ce motorina deținea încă 92.1%. Cifra ACEA acoperă toate clasele de greutate și include hibridele plug-in, deci supraestimează ponderea tractoarelor grele cu baterie. Acest ghid compară modelele după autonomia declarată de producător, dimensiunea bateriei și puterea de încărcare, explică ce înseamnă cifrele pentru un bloc de conducere de 4 h 30 min și arată cum poate un transportator mic sau mijlociu să își construiască o listă scurtă.
Ce camioane electrice pot fi comandate în Europa pentru 2027?
Șapte producători vând sau au anunțat tractoare grele cu baterie pentru transportul pe distanțe lungi în Europa. Tabelul listează fiecare model cu autonomia pe care o declară producătorul și condițiile pe care le atașează. Acolo unde producătorul nu a precizat o condiție, tabelul o spune explicit. Cifrele sunt afirmații ale producătorilor, nu teste independente, iar fiecare rând indică sursa, cu data acolo unde producătorul o oferă.
| Model | Autonomie declarată de producător și condiții | Baterie | Încărcare (cifre ale producătorului) | Disponibilitate | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz eActros 600 | Până la 500 km fără încărcare intermediară (test intern: 4x2, 40 t, 20 C, preconditionat); până la 560 km în cea mai economică configurație | 621 kWh instalați, peste 95% utilizabili, 800 V | CCS2 până la 400 kW, circa 70 min pentru 10-80%; MCS în a doua jumătate a lui 2027, sub 30 min la până la 1,000 kW | În producție de serie din sfârșitul lui 2024 | Daimler Truck, 2026-10-05 |
| Mercedes-Benz eActros 600 Lowliner | Circa 500 km la 40 t cu 3 pachete, aproximativ egal cu eActros 600 standard | 3 x 207 kWh LFP = 621 kWh (eActros 400 Lowliner: 2 pachete, 414 kWh) | CCS2 până la 400 kW; 10-80% circa 46 min (2 pachete) și circa 70 min (3 pachete) | Comenzi din T3 2026 în EU30 și pe piețe selectate; producție de serie la Wörth am Rhein din T2 2027 | Daimler Truck Polska, 2026-06-02 |
| Volvo FH Aero Electric (autonomie extinsă) | Până la 700 km (ciclul de test nu este precizat) | Nu este precizată | CCS 350 kW, 20-80% circa 85 min; MCS 700 kW, 20-80% circa 50 min | Lansare treptată din 2026; fără date de comandă sau livrare | Volvo Trucks, 2026-04-14 |
| Volvo FH, FM, FMX Electric | Până la 470 km (ciclul de test nu este precizat) | Nu este precizată | CCS 350 kW, 20-80% circa 65 min | Treptat din 2026; GCW până la 65 t | Volvo Trucks, 2026-04-14 |
| Tractor Scania cu baterie pentru distanțe lungi | Până la 720 km la 42 t GTW; până la 450 km la 64 t GTW | 720 kWh utilizabili (opțiuni de la 240 kWh) | CCS2 375 kW, 10-80% circa 90 min; MCS 750 kW, 10-80% circa 45 min | Opțiunea de 720 kWh disponibilă la începutul lui 2027 | Pagina de produs Scania (nedatată, verificată 2026-11-05) |
| DAF XG și XG+ Electric | Peste 500 km cu 5 pachete (condiții nespecificate); actualizarea de la IAA 2026 indică peste 550 km (condiții nespecificate) | 3 până la 5 pachete LFP | 3 pachete 10-80% în puțin peste 45 min; nu este indicată o cifră în kW | Producția de serie a început la Eindhoven (comunicat din 2026-05-06) | DAF, 2026-05-06 |
| MAN eTGX 4x2 | Până la 660 km cu 6 pachete; „mult peste 500 km în condiții reale în transportul tipic pe distanțe lungi” | 552 kWh brut | MCS până la 750 kW, circa 30 min (fereastra nu este precizată) | Premieră mondială la IAA 2026; datele de comandă și livrare nu sunt precizate | MAN, 2026-09-21 |
| MAN eTGX 6x2 | Până la 720 km fără încărcare intermediară; autonomie zilnică tipică peste 600 km | 644 kWh brut (7 pachete) | MCS până la 750 kW | Datele nu sunt precizate | MAN, 2026-10-22 |
| Renault Trucks E-Tech T 780 (6x2) | Până la 660 km (greutatea totală nu este indicată); un comunicat anterior indica 600 km la 32 t | 780 kWh | CCS până la 350 kW; MCS până la 700 kW | Se poate comanda din 2025-11-18 | Renault Trucks, 2026-09-15 |
| Iveco S-eWay (tractor cu baterie) | Până la 600 km (condiții nespecificate) | 603 kWh total, 97% utilizabili | 350 kW DC, 20-80% în 60 min | Livrări din 2026 (comunicat din 2025-06-13) | Iveco Austria, 2025-06-13 |
Fiecare cifră din tabel provine din comunicatul sau pagina de produs a producătorului: Daimler Truck (eActros 600) , Daimler Truck (Lowliner) , Volvo Trucks , Scania , DAF , MAN , Renault Trucks și Iveco .
Separat, un juriu a recunoscut gama electrică a Volvo, cu FH Aero Electric de până la 700 km și FH, FM și FMX Electric de până la 470 km, drept Camionul Internațional al Anului 2027, acceptat pe 2026-09-14 la IAA Transportation de la Hanovra . Premiul acoperă gama în ansamblu și nu este un test de autonomie. A fost a opta victorie a Volvo și a doua pentru FH Electric.
Cât de departe poate merge un camion electric greu cu o singură încărcare?
Afirmațiile producătorilor pentru tractoarele electrice grele variază acum de la circa 450 km la 720 km, dar cifra are sens doar alături de greutatea și condițiile de test din spatele ei. Scania indică ambele capete pe aceeași pagină: până la 720 km la 42 t GTW și până la 450 km la 64 t GTW. Dacă ai citi prima cifră pentru o operațiune de 64 t, ai supraestima autonomia cu aproximativ 270 km.
Greutatea schimbă autonomia. Scania indică până la 720 km la 42 t GTW și până la 450 km la 64 t GTW, așa că potrivește întotdeauna cifra de autonomie cu greutatea totală brută a combinației tale.
Mercedes-Benz oferă cea mai explicită configurație de test din tabel: până la 500 km pentru eActros 600 pe 4x2, la 40 t și 20 C, cu bateria preconditionată. MAN separă un maxim de o cifră așteptată. eTGX 4x2 ajunge până la 660 km, iar MAN descrie „mult peste 500 km în condiții reale în transportul tipic pe distanțe lungi”. Volvo și Iveco nu indică un ciclu de test pentru cifrele lor principale, așa că tratează-le ca limite superioare și cere distribuitorului ciclul în scris.
Iarna, dealurile și sarcina utilă pot reduce autonomia reală sub cifra declarată de producător. În sursele analizate pentru acest ghid, niciun producător nu indică o cifră pentru iarnă, așa că cea mai sigură metodă de planificare este să iei autonomia declarată, să aplici o marjă și să testezi camionul pe propriul traseu.
Cât costă camioanele electrice în 2027 și ce scade prețul?
Niciun producător din această comparație nu publică un preț pentru tractorul său electric greu. Costul depinde de dimensiunea bateriei, configurația de axe, opțiuni și oferta distribuitorului, așa că orice interval de preț dintr-un articol de blog ar fi o estimare. Ce poate fi documentat sunt costurile de exploatare și sprijinul de politică din jur.
O analiză Transport & Environment din 2026-09-28 a constatat că, pe cinci ani, costul total de proprietate al camioanelor electrice este mai mic decât cel al camioanelor diesel în 6 din 9 piețe majore din UE, care împreună reprezintă 46% din vânzările noi de camioane grele din UE. Economiile ating până la 100.000 EUR în Țările de Jos și până la 85.000 EUR în Germania, cu recuperarea investiției în circa 2 ani în ambele cazuri. T&E estimează că toate cele 9 piețe vor fi mai ieftine pentru electric până în 2030. Acestea sunt rezultate modelate pentru un caz definit, deci ciclul tău de utilizare și prețul energiei electrice pot modifica rezultatele în orice sens. Ghidul nostru despre costul total al camionului electric versus diesel parcurge datele de intrare.
6 din 9
Transport & Environment a constatat un cost total de proprietate pe cinci ani mai mic pentru camioanele electrice în 6 din 9 piețe majore din UE, care împreună reprezintă 46% din vânzările noi de camioane grele din UE.
Germania adaugă o economie directă. Ministerul Federal al Transporturilor a prelungit scutirea de taxa de drum pentru camioanele fără emisii de la 2025-12-31 până la 2031-06-30 prin comunicatul din 2025-12-01. Același comunicat indică o pondere a camioanelor grele noi fără emisii din UE de 3.9% în 2024.
Reglementarea indică direcția pe termen lung. Conform Regulamentului (UE) 2024/1610 , emisiile de CO2 ale vehiculelor grele noi trebuie să scadă cu 45% din 2030, cu 65% din 2035 și cu 90% din 2040, față de perioade de referință. Costul motorinei rămâne baza de comparație, iar paginile Logifie cu prețurile carburanților arată prețurile actuale ale motorinei pe țări.
Ce putere de încărcare se potrivește regulii pauzei de conducere?
Un camion se încadrează în regula pauzei atunci când poate adăuga o parte utilă din baterie în pauza de 45 de minute pe care o impune Regulamentul (CE) 561/2006 după 4 h 30 min de conducere. Acesta este testul practic pentru puterea de încărcare, pentru că o oprire care se suprapune peste pauza obligatorie nu costă timp de conducere.
Cifrele producătorilor se împart în două grupe. CCS la 350 până la 400 kW durează circa 60 până la 90 de minute pentru un pachet mare: Mercedes-Benz indică circa 70 min pentru 10-80% la eActros 600, Volvo circa 85 min pentru 20-80% la FH Aero Electric, iar Scania circa 90 min la opțiunea de 720 kWh. Aceste sesiuni durează mai mult decât o pauză. MCS, Megawatt Charging System, schimbă tabloul. Scania indică circa 45 min pentru 10-80% la 750 kW, Volvo circa 50 min pentru 20-80% la 700 kW, iar MAN circa 30 min la până la 750 kW, fără a preciza fereastra de stare a încărcării. eActros 600 apare cu MCS abia în a doua jumătate a lui 2027.
Capacitatea camionului este doar jumătate din problemă, pentru că stația trebuie să existe. Milence , joint venture-ul Daimler Truck, Traton și Volvo, a raportat 39 de stații operaționale și 11 în construcție după deschiderea stației sale din Temse, Belgia, pe 2026-10-24. Temse are 4 posturi MCS cu MCS până la 1,500 kW și un preț ad-hoc de la 0.379 EUR/kWh fără TVA.
Construcția legală este etapizată. AFIR (Regulamentul (UE) 2023/1804) impune puncte publice de încărcare pentru vehicule grele pe 15% din rețeaua TEN-T până la sfârșitul lui 2025 și pe 50% până la sfârșitul lui 2027, cu întreaga rețea centrală acoperită până în 2030. Punctele trebuie să fie la fiecare 60 km pe rețeaua centrală și la fiecare 100 km pe rețeaua extinsă, așa cum este rezumat într-o alertă fiscală KPMG . Acoperirea pe țări este detaliată în prezentarea coridoarelor pentru camioane electrice și în ghidul de infrastructură de încărcare .
Este Mercedes eActros 600 sau Volvo FH Electric alegerea mai potrivită?
Niciunul nu câștigă pe fiecare traseu, pentru că cei doi producători își indică cifrele pe baze diferite. eActros 600 oferă un caz de test declarat la 40 t (până la 500 km), o baterie de 621 kWh și producție de serie din sfârșitul lui 2024. FH Aero Electric oferă o cifră principală mai mare, până la 700 km și GCW până la 48 t, dar Volvo nu indică niciun ciclu de test, nicio capacitate a bateriei și nicio dată de comandă sau livrare.
Dacă operațiunea ta se bazează pe încărcături de 40 t și vrei un camion pe care îl poți comanda pe baza unor condiții publicate, eActros 600 este mai ușor de evaluat. Dacă lungimea traseului este constrângerea principală, FH Aero Electric merită o discuție cu distribuitorul, cu ciclul de test și termenul de livrare ca primele două întrebări. Pentru volume de transport cu mega-remorci, eActros 600 Lowliner adaugă o sarcină utilă de până la 21 t, cu comenzi deschise din T3 2026 și producție la Wörth din T2 2027.
Va ajunge Tesla Semi în Europa?
Nu a fost găsită nicio sursă primară datată. Începând cu 2026-11-05, sursele analizate pentru acest ghid nu arată niciun portofoliu de comenzi european și nicio specificație europeană din partea producătorului. Presa de specialitate a discutat despre un start european, dar acestea sunt grafice neconfirmate. O comandă din 2027 nu ar trebui să depindă de acest lucru.
Cum să faci o listă scurtă de camioane electrice pentru traseele tale
O listă scurtă funcțională pornește de la cea mai lungă zi realistă și merge înapoi spre camion. Acești pași se potrivesc unui transportator care operează câteva tractoare sau câteva zeci.
- Măsoară cel mai lung bloc de conducere. Ia distanța reală pe care o parcurgi între pauzele de 45 de minute, nu media lunară. Un bloc de 4 h 30 min la viteza de pe autostradă indică distanța pe care trebuie să o parcurgă camionul înainte să poată încărca la o oprire obligatorie.
- Potrivește cifra de autonomie cu greutatea. Găsește cifra producătorului care corespunde greutății totale brute a combinației tale. Scania 450 km la 64 t și 720 km la 42 t sunt camioane diferite pe drum, iar lista ta scurtă ar trebui să folosească cifra pentru încărcătura ta.
- Verifică stația de încărcare la ambele capete. Confirmă dacă traseul tău are stații CCS sau MCS la distanța potrivită și dacă modelul pe care îl iei în calcul are MCS acum sau doar mai târziu (eActros 600 îl indică pentru a doua jumătate a lui 2027).
- Planifică oprirea de noapte. Un camion care se încarcă în timp ce șoferul se odihnește are nevoie de un loc de parcare cu alimentare. Paginile Logifie de parcare pentru camioane te ajută să vezi unde se află opririle de noapte de-a lungul traseului.
- Cere oferta în scris. Solicită de la fiecare distribuitor prețul, termenul de livrare, ciclul de test și condițiile de garanție, deoarece niciun producător nu publică un preț pentru aceste camioane. DAF indică o garanție de 8 ani pentru gama sa electrică, așa că verifică dacă aceasta acoperă bateria și compară celelalte oferte cu ea.
- Modelează traseul înainte de comandă. Compară diesel și electric pe kilometrajul tău, taxele și costul energiei, folosind metoda TCO menționată mai sus, apoi verifică cifrele cu rezultatele la nivel de piață ale T&E.
Un proiect pilot cu două camioane pe un singur traseu te învață mai mult decât o foaie de calcul. Mai multe modele de mai sus abia intră în producție sau nu au date de livrare precizate, așa că cere fiecărui distribuitor un demonstrator pe traseul tău real.
Întrebări frecvente
Care este camionul electric cu cea mai mare autonomie din Europa?
Doi producători indică până la 720 km: Scania pentru tractorul său de 720 kWh la 42 t GTW și MAN pentru eTGX 6x2 fără încărcare intermediară. Volvo declară până la 700 km pentru FH Aero Electric. Condițiile diferă între producători, așa că cifrele nu sunt direct comparabile.
Pot încărca un camion electric în pauza de 45 de minute a șoferului?
Da, dacă camionul și stația se potrivesc. Scania indică circa 45 min pentru 10-80% pe MCS, iar DAF indică puțin peste 45 min pentru 10-80% la un camion cu 3 pachete. Sesiunile CCS pe baterii mai mari durează 60 până la 90 de minute conform cifrelor producătorilor, adică mai mult decât o pauză.
Cât costă un tractor electric greu?
Niciun producător din această comparație nu publică un preț. Costul depinde de dimensiunea bateriei, configurație și oferta distribuitorului, așa că cere oferte scrise de la fiecare distribuitor de pe lista ta scurtă.
Sunt camioanele electrice mai ieftine de utilizat decât cele diesel?
În 6 din 9 piețe majore din UE, conform analizei T&E din 2026-09-28, care privește costul total de proprietate pe cinci ani. Economiile ating până la 100.000 EUR în Țările de Jos și până la 85.000 EUR în Germania. Kilometrajul tău și prețul energiei decid rezultatul pentru flota ta.
Plătesc taxă de drum în Germania camioanele electrice?
Camioanele fără emisii sunt scutite de taxa de drum germană până la 2031-06-30, în urma prelungirii anunțate de Ministerul Federal al Transporturilor pe 2025-12-01. Camioanele fără emisii de până la 4.25 t sunt scutite fără limită de timp.
Este Tesla Semi disponibil în Europa?
Nu pe baza dovezilor disponibile. Producătorul nu a publicat niciun portofoliu de comenzi sau nicio specificație europeană în sursele analizate pentru acest ghid.
Ce pondere din camioanele noi din UE sunt electrice?
ACEA raportează că vehiculele cu încărcare electrică au reprezentat 4.8% din înmatriculările noi de camioane din UE în primul semestru al lui 2026, față de 3.6% cu un an înainte, iar motorina a avut 92.1%. Cifra include hibridele plug-in și toate clasele de greutate. BMV indică pentru 2024 o pondere a camioanelor grele noi fără emisii din UE de 3.9%.
Vrei să pui cifre pe propriile trasee? Estimează costurile curselor cu calculatorul de transport Logifie și du cifrele la prima ta întâlnire cu un distribuitor.