Camioane noi 2027: toate noutățile la capete tractor de la Volvo, Scania, DAF, MAN, Mercedes, Iveco și Renault
Camioane noi 2027 în Europa: fiecare noutate la capete tractor de la Volvo, Scania, DAF, MAN, Mercedes, Iveco și Renault, cu date și rezerve.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Camioanele noi pentru 2027 sunt în mare parte actualizări de motor și de transmisie: motoarele diesel D13 și pe gaz G13 de la Volvo, transmisia Powerliner de la Mercedes-Benz, motorul DE13 R de la Renault Trucks și tractoarele electrice noi de la MAN, DAF, Scania și Iveco. Volvo Trucks a anunțat pe 2026-05-11 că vânzările noii sale platforme de 13 litri încep în T3 2026 („ Comunicatul de presă Volvo Trucks ”), iar motorina reprezenta încă 93.2% din camioanele noi înmatriculate în UE în 2025 („ date ACEA, raportate de newmobility.news pe 2026-01-29 ”). Acest ghid enumeră ce a confirmat fiecare dintre cei șapte producători, arată clar unde un producător nu a anunțat nimic nou și explică ce actualizare contează pentru ce tip de operațiune. Informațiile sunt valabile la 2026-11-05, așa că verificați datele la dealer înainte de a semna o comandă.
Ce se schimbă de fapt la capetele tractor europene pentru 2027?
Cea mai mare parte a schimbărilor se află sub cabină. Volvo, Mercedes-Benz și Renault Trucks prezintă fiecare un motor diesel nou sau revizuit, Volvo adaugă o versiune pe gaz a noului său motor, iar MAN adaugă funcții de asistență la conducere pentru TGX. Tractoarele electrice de la MAN, Scania, DAF, Renault, Volvo, Mercedes-Benz și Iveco publică autonomii de 500 km sau mai mult, în timp ce hidrogenul rămâne la nivel de serie mică sau de test.
Câteva puncte încadrează tot ce urmează:
- Cifrele de economie de combustibil sunt afirmații ale producătorilor, nu teste independente. Fiecare producător folosește altă bază de comparație, așa că acest ghid nu clasează producătorii după procente.
- Motorina rămâne alegerea de volum. În 2025, UE a înmatriculat 307,460 camioane noi medii și grele, cu 6.2% mai puține decât în 2024, iar ponderea electricelor a crescut de la 2.3% la 4.2%, în timp ce GNL și GNC împreună au deținut 2.6% (date ACEA, ca în paragraful de deschidere).
- Modelele electrice primesc aici un rezumat scurt. Autonomia, încărcarea și detaliile modelelor se află în comparația capetelor tractor electrice, linkată în secțiunea electrică de mai jos.
93.2%
Motorina reprezenta încă 93.2% din camioanele noi din UE în 2025, conform datelor ACEA.
Producător cu producător: ce a anunțat fiecare marcă pentru 2027?
Fiecare rând de mai jos provine dintr-un comunicat de presă al producătorului. Acolo unde apare o cifră, baza de comparație este indicată alături, iar bazele nu sunt aceleași de la un rând la altul.
| Producător | Actualizare 2027 | Grupul motopropulsor | Cifra producătorului și baza ei | Calendar |
|---|---|---|---|---|
| Volvo Trucks | Motoare noi D13 și G13 în FM, FMX, FH și FH Aero | Diesel, gaz | Consum de combustibil cu până la 4% mai mic decât D13 eSCR anterior, simulat pentru un FH 500 la 35 t cu I-See, I-Roll și oprire/pornire a motorului; FH Aero până la 5% față de FH standard | Vânzările încep în T3 2026, mai întâi în Europa |
| Mercedes-Benz Trucks | Transmisie Powerliner cu OM 470 și OM 471 revizuite | Diesel | Consum cu până la 4% mai mic, Actros L 4x2 LS model 1850 față de modelul 1851 cu OM 471 de a treia generație | În vehicule din aprilie 2027 |
| Renault Trucks | T High 2027 cu motorul DE13 R și cutia Optidriver nouă | Diesel | DE13 R până la 540 hp, cu până la 4% mai puțin combustibil și CO2 față de predecesor | Prezentat la IAA Transportation 2026, datele de vânzare nu sunt precizate |
| MAN | TGX cu PredictiveDrive și EBA Advanced; eTGX nou | Diesel, electric | PredictiveDrive, economie de aproximativ 5% față de conducerea manuală, până la 9% pe teren dificil | IAA Transportation 2026 |
| DAF | Actualizări ale asistenței la conducere și ale datelor flotei pentru XD, XF, XG și XG+; XG și XG+ Electric | Diesel, electric | Comunicatul nu conține cifre pentru motor sau pentru economia de combustibil | IAA Transportation 2026; producția electrică a început la Eindhoven în mai 2026 |
| Scania | Super 11 cu cinci cilindri, cutie cu 14 trepte; opțiune de baterie pentru lung parcurs | Diesel, HVO, B100, electric | Super 11, cu 7% mai puțin consum de combustibil față de predecesorul cu cinci cilindri de 9 litri | Super 11 pe newsroom-ul Scania în 2026; opțiunea de baterie de 720 kWh disponibilă la începutul lui 2027 |
| Iveco | S-Way MY24 rămâne reperul verificat; tractorul S-eWay | Diesel, electric | S-Way MY24, cu consum până la 10.54% mai mic decât MY22, verificat de TUV SUD pe același traseu și cu aceiași șoferi | Livrările S-eWay încep în 2026 |
Volvo Trucks
Volvo a lansat motorul diesel D13 (380 până la 560 hp, 1,800 până la 2,900 Nm) și motorul pe gaz G13 (420 până la 500 hp, 2,400 până la 2,800 Nm), ambele construite mai întâi la Skovde. Motoarele sunt omologate pentru B100, HVO, bio-LNG și hidrogen verde și respectă regulile de zgomot NNR3 („ Comunicatul de presă Volvo Trucks, 2026-05-11 ”). La IAA Transportation 2026, Volvo a prezentat și un FH16 Aero, un camion FH Aero pe gaz și un camion de test cu ardere a hidrogenului pe care intenționează să-l lanseze înainte de 2030, plus un FH Aero Electric cu autonomie de până la 700 km („ Volvo Trucks via Cision, 2026-07-01 ”). Juriul premiului Camionul Internațional al Anului 2027 a ales gama electrică cu baterii a Volvo pentru camioanele grele. Este o distincție acordată unei singure game, nu un clasament al întregii piețe.
Mercedes-Benz Trucks
Generația Powerliner revizuiește OM 470 (360 până la 455 hp, 1,800 până la 2,200 Nm) și OM 471 (421 până la 550 hp, în patru variante, 2,200 până la 2,800 Nm). OM 471 primește o nouă variantă de top, iar configurația recomandată pentru lung parcurs o asociază cu cutia G 291 și cu un raport de punte lung („ Comunicat de presă Daimler Truck, 2026-09-13 ”). Pe partea electrică, eActros 600 și 400 Lowliner este un tractor 4x2 cu cuplă joasă pentru remorci mega, cu comenzi din T3 2026 și producție de serie la Woerth din T2 2027. Urmează o serie mică de aproximativ 100 de camioane NextGenH2 cu hidrogen, cu Dachser ca primul client, iar primul camion este așteptat la sfârșitul lui decembrie 2026 („ Perspectiva Daimler Truck pentru IAA, iunie 2026 ”).
Renault Trucks
T High 2027 primește motorul DE13 R cu până la 540 hp și până la 2,800 Nm, asociat cu o cutie Optidriver nouă, iar Renault susține că are cu până la 4% mai puțin combustibil și CO2 decât predecesorul. Comunicatul nu indică o dată de vânzare. Tractorul electric E-Tech T 780 ajunge la până la 660 km și poate fi comandat din 2025-11-18 („ Postarea Renault Trucks pe site-ul IAA Transportation, 2026-07-02 ”).
MAN
MAN a anunțat PredictiveDrive, care citește drumul pe 3 km înainte, și frânarea de urgență EBA Advanced, care respectă cerințele legale ce intră în vigoare în septembrie 2028 („ Comunicat de presă MAN, 2026-10-14 ”). MAN nu a publicat în newsroom-ul său nicio cifră verificată pentru un motor diesel 2027. Noul eTGX ajunge la până la 720 km (6x2, 644 kWh) sau 660 km (4x2, 552 kWh), se încarcă cu până la 750 kW prin MCS în aproximativ 30 de minute și este cu până la 3% mai eficient decât predecesorul („ Comunicat de presă MAN, 2026-10-22 ”).
DAF
DAF a adăugat Drowsiness and Distraction Detection, care avertizează când ochii șoferului părăsesc drumul mai mult de 6 secunde, împreună cu On Board Fuel Monitoring, On Board Weight Monitoring și actualizări software la distanță. A prezentat și un camion rigid 10x4 de până la 54 t, un șasiu jos pentru transport de autoturisme și un pachet Single Driver Luxury cu un pat Relax de 90 cm în XG și XG+ („ Comunicat de presă DAF, 2026-09-14 ”). Comunicatul DAF nu menționează niciun motor diesel nou și nu oferă nicio cifră de economie de combustibil. XG și XG+ Electric au intrat în producție de serie la Eindhoven, cu peste 500 km pe 5 pachete de baterii („ Comunicat de presă DAF, 2026-05-06 ”).
Scania
Paginile newsroom-ului Scania verificate pentru acest ghid nu listează niciun motor nou de 13 litri pentru 2027. Ultimul produs diesel verificat este Super 11, un motor mai ușor cu cinci cilindri de 11 litri, cu 350 hp / 1,800 Nm, 390 hp / 2,000 Nm și 430 hp / 2,200 Nm, cu o cutie nouă cu 14 trepte și HVO în toată gama. Scania indică cu 7% mai puțin consum de combustibil față de predecesorul cu cinci cilindri de 9 litri și intervale de întreținere cu până la 30% mai lungi („ Newsroom Scania ”). Opțiunea de baterie pentru lung parcurs, de 720 kWh, ajunge la până la 720 km la 42 t și este disponibilă la începutul lui 2027 („ Pagina Scania despre camioanele electrice cu baterii ”).
Iveco
La momentul redactării nu era disponibil niciun comunicat Iveco cu cifre pentru 2027, așa că acest ghid nu citează niciun procent de economie de combustibil pentru un nou an-model Iveco. Cea mai recentă cifră verificată de producător este rezultatul S-Way MY24, cu consum până la 10.54% mai mic decât MY22 („ Comunicat de presă Iveco, 2025-03-03 ”). Tractorul electric S-eWay oferă până la 600 km dintr-o baterie de 603 kWh, cu încărcare DC de 350 kW („ Comunicat de presă Iveco Austria, 2025-06-13 ”).
Ce reguli stau în spatele actualizărilor din 2027?
Trei reglementări UE încadrează actualizările din 2027, iar fiecare are o dată diferită.
Euro 7 pentru vehiculele grele, Regulamentul (UE) 2024/1257, se aplică tipurilor noi de la 2028-05-29 și tuturor vehiculelor grele noi de la 2029-05-29 („ EUR-Lex ”). Pe 2026-10-20, ACEA a cerut o amânare de doi ani, care ar muta datele în 2030 și 2031. Este doar o cerere, iar legea actuală nu s-a schimbat („ trans.info, 2026-10-20 ”).
Regulamentul general privind siguranța, (UE) 2019/2144, impune din 2026-07-07 un avertisment avansat privind distragerea atenției șoferului pentru toate înmatriculările noi, inclusiv camioanele („ EUR-Lex ”). Funcția de monitorizare a șoferului de la DAF se încadrează în această zonă, deși comunicatul DAF nu o leagă de regulă.
Standardele CO2 pentru vehiculele grele, Regulamentul (UE) 2024/1610, cer ca emisiile de CO2 ale vehiculelor grele noi să scadă cu 45% din 2030, cu 65% din 2035 și cu 90% din 2040, față de perioadele de referință („ Comisia Europeană ”). Acest obiectiv este cadrul de reglementare pentru câștigurile de eficiență ale motoarelor diesel și pentru gama electrică mai largă a producătorilor.
Mai merită comandate capete tractor pe gaz și bio-LNG pentru 2027?
Gazul este o opțiune restrânsă, dar reală, iar Volvo este singurul producător din acest ghid cu un motor nou pe gaz pentru 2027. G13 oferă 420 până la 500 hp și este omologat pentru bio-LNG. Camioanele GNL și GNC au reprezentat 2.6% din înmatriculările noi din UE în 2025, așa că rețelele de camioane second-hand și de service sunt mai mici decât pentru diesel (date ACEA, ca în paragraful de deschidere).
Dovezile din operare sunt limitate, dar concrete. Un transportator suedez, EMS Transport, a rulat un camion pe gaz Scania de 460 hp pe 320,000 km în puțin peste un an, în transport pe distanțe lungi, cu alimentări de 15 până la 20 de minute („ Newsroom Scania, 2026-06-30 ”). Este povestea unui singur client, nu un model nou. Un tractor pe gaz are sens când traseele trec prin stații bio-LNG sigure și când puteți fixa prețul combustibilului în scris.
Ce actualizare din 2027 contează pentru operațiunea dumneavoastră?
Actualizarea potrivită depinde de profilul traseelor, nu de marcă. Această secțiune potrivește patru operațiuni frecvente cu elementele care se aplică, fără a numi un câștigător general.
- Diesel pentru lung parcurs pe trasee fixe: motorul Volvo D13, Mercedes-Benz Powerliner cu OM 471 și cutia G 291, precum și Renault DE13 R sunt noile opțiuni de motor. Super 11 de la Scania este o opțiune de 11 litri cu HVO în toată gama. Cereți fiecărui dealer baza de comparație din spatele oricărui procent și un test pe propriul traseu.
- Gaz sau bio-LNG: G13 de la Volvo și camioanele pe gaz de la Scania se aplică, cu condiția ca stațiile de alimentare să fie pe coridoarele dumneavoastră.
- Remorci mega: Mercedes-Benz eActros 600 / 400 Lowliner este gândit pentru asta, cu producție de serie la Woerth din T2 2027.
- Electric din timp: MAN eTGX, opțiunea Scania de 720 kWh, Renault E-Tech T 780 și DAF XG Electric publică toate autonomii peste 500 km. Potriviți-le distanței zilnice și încărcării la depou și citiți comparația capetelor tractor electrice înainte de a face o selecție.
Flotele cu trasee mixte pot calcula costul pe kilometru al electricelor versus diesel înainte de a se angaja.
Ar trebui să comandați acum sau să așteptați următorul an-model?
Comandați acum dacă actualul parc de camioane trebuie înlocuit în curând și modelul dorit este deja în vânzare. Așteptați dacă vreți noua variantă Mercedes-Benz OM 471, care ajunge la vehicule din aprilie 2027, sau opțiunea de baterie de 720 kWh de la Scania, care sosește la începutul lui 2027. Renault T High 2027 nu are o dată de vânzare precizată, așa că cereți-o în scris.
Comparați ofertele pe costul total de proprietate, nu pe economiile de combustibil declarate. Prețul motorinei este cea mai mare variabilă, așa că verificați prețurile actuale ale motorinei pe țări când modelați costurile de exploatare. Odată ce camioanele sunt în service, un TMS vă permite să urmăriți costul pe camion și utilizarea și să vedeți dacă economia declarată apare în propriile date. Pentru estimări pe nivel de traseu înainte de cumpărare, calculatorul de transport oferă o referință rapidă a costurilor.
Întrebări frecvente
Ce motoare diesel noi sosesc pentru capetele tractor în 2027?
Volvo are D13 (380 până la 560 hp), Mercedes-Benz are OM 471 și OM 470 revizuite din aprilie 2027, iar Renault Trucks are DE13 R cu până la 540 hp. Comunicatul DAF nu menționează niciun motor diesel nou, newsroom-ul Scania arată doar Super 11 cu cinci cilindri, iar MAN nu a publicat nicio cifră verificată pentru motor.
Sunt comparabile procentele de economie de combustibil între producători?
Nu. Volvo citează o simulare a unui FH 500 la 35 t, Mercedes-Benz compară două modele ale Actros L, iar Scania compară Super 11 cu propriul motor de 9 litri. Sunt afirmații ale producătorilor, așa că tratați-le drept punct de plecare pentru un test, nu ca pe un clasament.
Când încep regulile Euro 7 pentru camioane?
Conform legii actuale, Euro 7 se aplică tipurilor noi de vehicule grele de la 2028-05-29 și tuturor vehiculelor grele noi de la 2029-05-29. ACEA a cerut o amânare de doi ani pe 2026-10-20, dar această cerere nu a schimbat legea.
Este obligatoriu un avertisment privind distragerea atenției șoferului pe camioanele noi?
Da. De la 2026-07-07, un avertisment avansat privind distragerea atenției șoferului este obligatoriu pentru toate înmatriculările noi, conform Regulamentului general privind siguranța (UE) 2019/2144, inclusiv camioanele. DAF oferă Drowsiness and Distraction Detection, deși comunicatul său nu spune că funcția a fost creată pentru această regulă.
Ce producători nu prezintă niciun motor nou pentru 2027 în comunicatele lor?
Comunicatul DAF nu menționează niciun motor diesel nou, newsroom-ul Scania nu arată niciun motor nou de 13 litri, iar Iveco nu a publicat nicio cifră verificată pentru MY2026. Cea mai recentă cifră verificată Iveco este rezultatul S-Way MY24, de până la 10.54% față de MY22.
Unde găsesc capetele tractor electrice?
Fiecare producător are un tractor electric în secțiunile despre producători de mai sus, cu autonomii declarate de producător între 500 km și 720 km. Comparația capetelor tractor electrice linkată mai sus acoperă în detaliu bateriile, încărcarea și sarcina utilă.
Planificați o achiziție de flotă pentru 2027 și aveți nevoie să știți cât costă azi o rută? Solicitați o ofertă de transport și comparați-o cu propriile costuri ale camioanelor.