Tunele alpejskie dla ciężarówek w porównaniu: Mont Blanc, Frejus, Gotthard i Brenner
Mont Blanc i Frejus pobierają tę samą opłatę za ciężarówki w 2026 roku (404.80 EUR klasa 4, strona francuska), a oba zakazują Euro 0-4; Gotthard i Brenner działają inaczej.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Zestaw ciężarowy płaci w 2026 roku w tunelach Mont Blanc i Frejus tę samą opłatę: 404.80 EUR w jedną stronę na platformie francuskiej i 411.60 EUR na platformie włoskiej, z VAT ( taryfa ATMB , obowiązująca od 2026-01-01). Stan na 2026-10-31: opłaty na Mont Blanc wzrosły w tym roku o 1.19%, tunel zostanie w całości zamknięty w nocy z 2026-11-02, a kalendarz zamknięć na 2027 rok nie został opublikowany. Ten przewodnik zestawia oba tunele z przejazdami przez Gotthard i Brenner pod względem kosztów, zakazów dla pojazdów i planowanych zamknięć, aby dyspozytor mógł wybrać trasę, zanim nasili się ruch zimowy.
Ile w 2026 roku płaci ciężarówka na Mont Blanc i Frejus?
Ciągnik z naczepą o pięciu osiach należy do klasy 4 i płaci 404.80 EUR w jedną stronę na platformie francuskiej lub 411.60 EUR na platformie włoskiej, w każdym z tych tuneli. Poniższa tabela pokazuje pojazdy towarowe Euro 5-6 w EUR z VAT, na podstawie taryf operatorów: dla Mont Blanc oraz dla Frejus z SFTRF (strona francuska) i SITAF (strona włoska).
404.80 EUR
Ta sama opłata na Mont Blanc i Frejus; 411.60 EUR na platformie włoskiej, z VAT.
| Pozycja (Euro 5-6, 2026) | Mont Blanc, platforma francuska | Mont Blanc, platforma włoska | Frejus, platforma francuska | Frejus, platforma włoska |
|---|---|---|---|---|
| Klasa 3 (2 osie, powyżej 3 m), w jedną stronę | 201.50 | 204.80 | 201.50 | 204.80 |
| Klasa 3, bilet powrotny | 313.60 | 318.80 | 313.60 | 318.80 |
| Klasa 4 (3+ osie, powyżej 3 m), w jedną stronę | 404.80 | 411.60 | 404.80 | 411.60 |
| Klasa 4, bilet powrotny | 635.90 | 646.50 | 635.90 | 646.50 |
| Ważność biletu powrotnego | 15 dni | 15 dni | 15 dni | 15 dni |
| VAT | 20% | 22% | 20% | 22% |
Linie klasy 3 i klasy 4 są często mylone. Kilka zestawień i stron z taryfami podaje tylko 201.50 lub 204.80, czyli cenę dla dwóch osi, a zestaw pięcioosiowy płaci mniej więcej dwa razy tyle. Jeśli Twoja wycena dla ciężarówki z naczepą pokazuje około 205 EUR w którymkolwiek tunelu, sprawdź, jaką klasę przyjęto.
Dlaczego Mont Blanc i Frejus kosztują tyle samo?
Oba tunele pobierają tę samą opłatę netto i różnią się tylko stawką VAT. Dzieląc 404.80 EUR przez 1.20, otrzymujemy 337.33 EUR we Francji, a dzieląc 411.60 EUR przez 1.22, otrzymujemy 337.38 EUR we Włoszech, więc obie platformy pobierają około 337.3 EUR przed podatkiem. To nasze własne wyliczenie na podstawie opublikowanych taryf, a nie oświadczenie żadnego z operatorów.
Wzrost opłat na Mont Blanc w 2026 roku wyniósł 1.19% dla lekkich pojazdów i HGV (pojazdów ciężarowych o dużej masie). Arkusz ATMB podaje, że Międzyrządowa Komisja ustaliła go 2025-12-12, a jest on równy średniej skumulowanej inflacji we Francji i we Włoszech w okresie od 2024-09-01 do 2025-08-31.
Czy bilet powrotny opłaca się dla zestawu ciężarowego?
Bilet powrotny się opłaca, gdy ciężarówka wraca tym samym tunelem w okresie ważności. Dla klasy 4 bilet powrotny kosztuje 635.90 EUR wobec 809.60 EUR za dwa bilety w jedną stronę na platformie francuskiej, czyli oszczędność 173.70 EUR (21.5%). Na platformie włoskiej jest to 646.50 EUR wobec 823.20 EUR, czyli oszczędność 176.70 EUR (21.5%). Klasa 3 oszczędza 22.2% po obu stronach. Te oszczędności to nasze własne obliczenia na podstawie tabel taryfowych.
21.5%
635.90 EUR w obie strony wobec 809.60 EUR za dwa bilety w jedną stronę na platformie francuskiej.
Bilety powrotne dla klas 3 i 4 są ważne do północy 15. dnia po wystawieniu. Na Frejus kierowca, który przyjedzie późno albo jedzie w tym samym kierunku co podczas wyjazdu, płaci różnicę między dwoma przejazdami w jedną stronę a kwotą już zapłaconą (dokumenty taryfowe SFTRF i SITAF). Bilet powrotny nie pomaga, jeśli druga część trasy prowadzi przez inną przełęcz, więc w takim przypadku kupuj bilety w jedną stronę.
Jakie ciężarówki i ładunki są zakazane w każdym tunelu?
Oba tunele zakazują pojazdów towarowych o masie powyżej 3.5 t w normach Euro 0-4, więc praktycznym minimum jest Euro 5. Niektóre zestawienia podają, że Mont Blanc zakazuje tylko Euro 0-3. Służba ruchu Ministerstwa Transportu podaje Euro 0-4, a dokument taryfowy SITAF podaje ten sam limit dla Frejus.
Zasady dla Mont Blanc
Mont Blanc zakazuje pojazdów towarowych powyżej 3.5 t w normach Euro 0-4 od 2020-07-01, według Bison Fute . Pojazdy pierwszy raz zarejestrowane przed 2006-10-01 też są zakazane, chyba że kierowca wykaże równoważność z Euro 5. Maksymalna wysokość wynosi 4.70 m wraz z ładunkiem. Ciężarówki, które nie utrzymają 50 km/h, są odsyłane, a ciężarówki powyżej 3.5 t są odprawiane w strefie regulacji: Passy-Le Fayet po stronie francuskiej, 22 km przed platformą, albo Aosta po stronie włoskiej, 44 km dalej. Strona Bison Fute nie podaje daty, więc przed rezerwacją potwierdź szczegóły u operatora.
W przypadku ADR (europejskich zasad przewozu towarów niebezpiecznych drogą) Mont Blanc jest tunelem kategorii E, czyli najbardziej restrykcyjnej. Bison Fute wymienia też numery UN 2919, 3077, 3082, 3291, 3331, 3359 i 3373 jako zakazane na zjazdach dostępowych, więc planuj tak, jakby ładunki ADR nie mogły przejechać.
Zasady dla Frejus
Frejus zakazuje pojazdów towarowych powyżej 3.5 t w normach Euro 0-4, chyba że prefekci Sabaudii i Turynu wspólnie wydadzą specjalne zezwolenie, a maksymalna wysokość wynosi 4.30 m (dokument taryfowy SITAF). To o 40 cm mniej niż na Mont Blanc, co ma znaczenie dla wysokich zabudów skrzyniowych i pojazdów chłodniczych.
Ruch ADR może korzystać z Frejus pod eskortą. SITAF wycenia przewóz niebezpiecznych towarów pod eskortą na 165.80 EUR, a SFTRF na 163.10 EUR. Według SITAF niektóre klasy ADR mogą przejeżdżać tylko między 23:00 a 05:00, więc nocny termin musi pasować do planu jazdy i odpoczynku.
Ile kosztuje ciężarówkę przejazd przez Gotthard, skoro nie ma opłaty za tunel?
Nie znaleźliśmy osobnej opłaty za tunel drogowy Gotthard dla ciężarówek. Pojazd powyżej 3.5 t płaci szwajcarską opłatę za ciężkie pojazdy zależną od przejechanej odległości (LSVA) za każdy kilometr przejechany w Szwajcarii, także zagraniczne ciężarówki, więc koszt zależy od odległości oraz od masy i klasy emisji pojazdu. Stawka dla najtańszej kategorii, Euro VI, wynosi od 2025-01-01 2.39 rappena (0.0239 CHF) za tonokilometr i nie zaplanowano jej podwyżki na 2027-01-01 (szczegóły w naszym przewodniku po stawkach szwajcarskiej LSVA , powołującym się na wiadomości szwajcarskiego parlamentu z 2026-06-03).
Jako przykład: 40-tonowy pojazd Euro VI jadący 300 km w Szwajcarii płaci 286.80 CHF, czyli około 310.8 EUR przy kursie 0.9227 CHF za EUR (kurs EBC z 2026-10-23). To nasze wyliczenie, a nie opublikowana taryfa. Nie da się go bezpośrednio porównać z opłatą 404.80 EUR za wjazd do tunelu, ponieważ LSVA obejmuje całą szwajcarską odległość, a opłata za tunel dotyczy jednego przejazdu.
Czas to drugi koszt. Tunel drogowy ma około 17 km długości i urządzenie automatycznego dozowania ruchu, a centrum obsługi ciężkiego ruchu w Erstfeld może pomieścić do 500 oczekujących ciężarówek ( Land Tirol, 2025-04-04 ). Nie znaleźliśmy pierwotnego źródła dla godzinowych stawek dozowania, odstępów między pojazdami, dziennych limitów, ograniczeń klas Euro, zasad ADR ani dat zamknięć na Gotthard, więc żadnych nie podajemy. Sprawdzić je można w szwajcarskim federalnym urzędzie dróg.
Jak opłaty i zakazy na Brenner wypadają w porównaniu z tunelami?
Brenner to autostradowa przełęcz bez opłaty bramkowej, więc jej koszt rozkłada się na wiele kilometrów, a głównym ryzykiem jest stracony czas. Po stronie austriackiej odcinek A13 Brenner to sekcja ze szczególną opłatą z osobną nocną stawką między 22:00 a 05:00, a odcinek A12 Unterinntal od Kufstein do Innsbruck-Amras ma dopłatę +25% do podstawowej stawki za kilometr. Ciężarówka z czterema lub większą liczbą osi, norma Euro VI, klasa CO2 4, płaci w 2026 roku 0.5091 EUR za km bez 20% VAT w sieci ogólnej. Nasz przewodnik po stawkach austriackiej opłaty GO-Maut zawiera pełną tabelę. Nie udało nam się zweryfikować kwot w EUR dla sekcji A13 ani opłat dla ciężarówek na A22 Autobrennero po stronie włoskiej, więc nie podajemy liczby dla żadnej z nich.
Terminy i przepisy mają tu większe znaczenie niż cena. Tyrol stosuje zimowy zakaz nocny i ograniczenia norm Euro dla ciężkich ciężarówek na A12, co opisuje nasz przewodnik po zimowych ograniczeniach na Tyrol i Brenner . Blokowanie przepustowości (system dozowania, który przepuszcza określoną liczbę ciężarówek na godzinę) obowiązuje też w Kufstein w wybrane dni. ADAC podaje pozostałe terminy 2026 roku: 2026-11-04, 2026-11-11, 2026-11-18, 2026-11-25 i 2026-12-09, z maksymalnie 250 ciężarówkami na godzinę na A12 w kierunku południowym, na zjeździe Kufstein-Nord, dla ciężarówek powyżej 7.5 t. Terminy na pierwszy kwartał 2027 roku zaczynają się od 2027-01-07, a dodatkowe dni można zamówić w krótkim terminie, na przykład po wypadkach.
Przepisy są też przedmiotem sporu prawnego. W sprawie C-524/24, Włochy przeciwko Austrii, opinia rzecznika generalnego z 2026-07-16 uznała zakaz nocny, zakaz sektorowy i zimowy zakaz w soboty za sprzeczne z prawem UE, a dozowanie za zgodne z nim. Opinia nie jest wiążąca, a na dzień 2026-10-31 nie znaleźliśmy wyroku (zob. nasze podsumowanie opinii Trybunału ).
Kiedy tunele są zamknięte tej zimy?
Mont Blanc ma na razie jedno potwierdzone pełne zamknięcie: w obu kierunkach od 22:00 2026-11-02 do 06:00 2026-11-03, z powodu konserwacji, według kalendarza zamknięć ATMB (znacznik czasu na banerze: 2026-10-30). Kalendarz ATMB obejmuje tylko październik i listopad 2026 roku i nie zawiera niczego na 2027 rok.
Wstępny harmonogram z późnego lata wymienia kolejne pełne zamknięcia w listopadzie i grudniu 2026 roku, w tym każdą noc od 22:00 do 06:00 między 2026-12-14 a 2026-12-17 ( trans.info, 2026-08-28 ). To jedno źródło i nie udało nam się dopasować późniejszych dat do strony ATMB, więc traktuj grudniowe noce jako wstępne, dopóki operator ich nie potwierdzi. Aktualizacje są publikowane na stronie tunelu i w aplikacji TMB Mobility.
Na 2027 rok nic nie zostało opublikowane. Nie planuj na podstawie krążącej pogłoski o serii zamknięć od stycznia do kwietnia. Frejus to podobna luka: w sprawdzonych przez nas źródłach nie znaleźliśmy opublikowanego kalendarza zamknięć ani zimowych ograniczeń na lata 2026-27, co nie oznacza, że ich nie ma. Zapytaj bezpośrednio SFTRF i SITAF. Na francuskich podejściach przepisy dotyczące wyposażenia zimowego w górach obowiązują od 1 listopada do 31 marca, o czym piszemy w naszym przewodniku po Loi Montagne i łańcuchach w ciężarówkach .
Przejścia alpejskie obok siebie
Tabela zbiera to, co potwierdzają źródła. Komórki oznaczone „nie zweryfikowano” oznaczają, że nie znaleźliśmy pierwotnego źródła, a nie że żadna zasada nie istnieje.
| Mont Blanc | Frejus | Tunel drogowy Gotthard | Brenner (A13 / A22) | |
|---|---|---|---|---|
| Operator | TMB-GEIE (ATMB Francja, SITMB Włochy) | SFTRF (Francja), SITAF (Włochy) | ASTRA (szwajcarski federalny urząd dróg) | ASFINAG (Austria), Autobrennero (Włochy) |
| Rodzaj opłaty | Stała opłata za tunel według klasy | Stała opłata za tunel według klasy | Nie znaleziono osobnej opłaty za tunel; LSVA za km w Szwajcarii | Opłata za odległość; sekcja A13 ze szczególną stawką nocną; A22 niezweryfikowana |
| Klasa 4, ciężarówka, w jedną stronę | 404.80 EUR (FR) / 411.60 EUR (IT) | 404.80 EUR (FR) / 411.60 EUR (IT) | Około 310.8 EUR LSVA za 40 t Euro VI na 300 km (nasze wyliczenie) | 0.5091 EUR za km bez VAT w sieci ogólnej; kwoty A13 i A22 niezweryfikowane |
| Zakaz według normy Euro | Zakaz Euro 0-4 | Zakaz Euro 0-4, chyba że wspólne zezwolenie | Nie zweryfikowano | Ograniczenia norm Euro na A12 (zob. przewodnik po Tyrolu) |
| Limit wysokości | 4.70 m wraz z ładunkiem | 4.30 m | Nie zweryfikowano | Nie zweryfikowano |
| ADR | Kategoria E, planować jako zakazane | Pod eskortą, stałe opłaty, niektóre klasy tylko w nocy | Nie zweryfikowano | Nie zweryfikowano |
| Planowane utrudnienia | Pełne zamknięcie w nocy 2026-11-02; grudniowe noce wstępne; brak kalendarza na 2027 | Nie znaleziono kalendarza | Dozowanie w Erstfeld; daty zamknięć niezweryfikowane | Dni blokowania przepustowości w Kufstein, nocny zakaz na A12, sprawa przed TSUE w toku |
Który przejazd alpejski powinien wybrać dyspozytor?
Nie ma jednego najtańszego przejścia alpejskiego, bo cztery opcje naliczają opłaty na różne sposoby. Mont Blanc i Frejus mają tę samą opłatę bramkową, więc wybór między nimi zależy od odległości, dróg dojazdowych, wysokości, potrzeb ADR i ryzyka zamknięcia. Koszty Gotthard i Brenner zależą od przejechanych kilometrów, więc tylko cena wyliczona dla konkretnej trasy może odpowiedzieć na to pytanie.
Z powyższych danych wynika kilka prostych zasad:
- Ładunki ADR: Frejus pozwala na tranzyt pod eskortą za stałe opłaty i w określonych godzinach, a Mont Blanc to tunel kategorii E. Tak czy inaczej potwierdź to u operatora.
- Wysokie zabudowy: Mont Blanc przyjmuje do 4.70 m wraz z ładunkiem, Frejus 4.30 m.
- Starsze ciężarówki: pojazdy towarowe Euro 0-4 nie mogą korzystać z żadnego z tuneli, a A12 wpuszcza ciężarówki powyżej 7.5 t z normami Euro 0-V wyłącznie po przedstawieniu dowodu Euro VI, więc sprawdź trasę przed wyjazdem.
- Przejazdy w obie strony: kup bilet powrotny, gdy ciężarówka wraca tym samym tunelem w ciągu 15 dni, co oszczędza 21.5% dla klasy 4.
- Napięte terminy dostaw: przed wyborem porównaj dni blokowania przepustowości w Kufstein i nocne zamknięcia Mont Blanc z terminem dostawy, a na Gotthard dodaj zapas czasu na dozowanie.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Mont Blanc i Frejus naprawdę kosztują ciężarówkę tyle samo?
Tak. Taryfy ATMB, SFTRF i SITAF pokazują identyczne kwoty opłat według klasy Euro 5-6 na każdej platformie w 2026 roku. Różni się tylko stawka VAT: 20% na platformie francuskiej i 22% na platformie włoskiej.
Ile w 2026 roku płaci pięcioosiowa ciężarówka na Mont Blanc?
Pięcioosiowy zestaw ciągnik z naczepą należy do klasy 4. Płaci 404.80 EUR w jedną stronę i 635.90 EUR w obie strony na platformie francuskiej albo 411.60 EUR w jedną stronę i 646.50 EUR w obie strony na platformie włoskiej, z VAT.
Które klasy Euro mogą jeździć przez Mont Blanc i Frejus?
Pojazdy towarowe powyżej 3.5 t w normach od Euro 0 do Euro 4 są zakazane w obu tunelach, więc minimum to Euro 5. Mont Blanc zakazuje też pojazdów pierwszy raz zarejestrowanych przed 2006-10-01, chyba że kierowca wykaże równoważność z Euro 5.
Jak długo jest ważny bilet powrotny?
Dla klas 3 i 4 bilet powrotny jest ważny do północy 15. dnia po wystawieniu. Na Frejus późny przyjazd oznacza dopłatę za różnicę między dwoma przejazdami w jedną stronę a kwotą już zapłaconą.
Czy istnieje kalendarz zamknięć Mont Blanc na 2027 rok?
Nie, stan na 2026-10-31. Strona ATMB o zamknięciach zawiera noc 2026-11-02 i nic na 2027 rok, więc przed planowaniem przejazdów zimowych lub wiosennych sprawdź stronę operatora i aplikację TMB Mobility.
Czy ładunki ADR mogą jechać przez Mont Blanc lub Frejus?
Mont Blanc to tunel kategorii E, a Bison Fute wymienia kilka numerów UN jako zakazanych na zjazdach dostępowych, więc planuj tak, jakby ładunki ADR nie mogły przejechać. Frejus pozwala na tranzyt ADR pod eskortą za stałe opłaty, a niektóre klasy tylko między 23:00 a 05:00.
Czy tunel drogowy Gotthard ma opłatę dla ciężarówek?
Nie znaleźliśmy osobnej opłaty za tunel dla ciężarówek. Szwajcarska LSVA dotyczy pojazdów powyżej 3.5 t i jest naliczana za każdy kilometr przejechany w Szwajcarii, więc koszt zależy od odległości, masy i klasy emisji.
Planujesz przejazd przez Alpy i nie wiesz, które przejście pasuje do ładunku i kalendarza? Zamów wycenę frachtu uwzględniającą przepisy , a my wycenimy trasę z uwzględnieniem opłat i zasad zamknięć opisanych wyżej.