Ciężarówki elektryczne 2027: najlepsze modele, zasięg, ładowanie i koszty
Najlepsze ciężarówki elektryczne 2027 w Europie: porównanie zasięgu, baterii, mocy ładowania i kosztów eActros 600, FH Electric, Scania, DAF, MAN i Renault.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Najlepsze ciężarówki elektryczne w Europie na 2027 rok to ciągniki z bateriami o dużym zasięgu, które są już w produkcji lub są do niej bliskie: Mercedes-Benz eActros 600, Volvo FH Aero Electric, ciągnik dalekobieżny Scania 720 kWh, DAF XG+ Electric, MAN eTGX i Renault Trucks E-Tech T. W pierwszej połowie 2026 roku ACEA podała , że ciężarówki z możliwością ładowania z sieci stanowiły 4.8% nowych rejestracji ciężarówek w UE (wobec 3.6%), a diesle nadal miały 92.1%. Ta liczba ACEA obejmuje wszystkie klasy masy i uwzględnia hybrydy plug-in, więc zawyża udział ciężkich ciągników w pełni elektrycznych. Ten przewodnik porównuje modele według deklarowanego przez producenta zasięgu, pojemności baterii i mocy ładowania, wyjaśnia, co te dane oznaczają dla bloku jazdy 4 h 30 min, i pokazuje, jak mały lub średni przewoźnik może zbudować krótką listę wyboru.
Jakie ciężarówki elektryczne można zamówić w Europie na 2027 rok?
Siedmiu producentów sprzedaje lub zapowiedziało ciężkie ciągniki elektryczne z bateriami do dalekobieżnego transportu w Europie. Tabela zawiera każdy model wraz z zasięgiem deklarowanym przez producenta i warunkami, jakie producent do niego podaje. Gdy producent nie podał warunku, tabela to zaznacza. Dane to deklaracje producentów, a nie niezależne testy, a każdy wiersz podaje źródło z datą, jeśli producent ją podał.
| Model | Zasięg deklarowany przez producenta i warunki | Bateria | Ładowanie (dane producenta) | Dostępność | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz eActros 600 | Do 500 km bez pośredniego ładowania (test wewnętrzny: 4x2, 40 t, 20 C, po wstępnym kondycjonowaniu); do 560 km w najbardziej oszczędnej konfiguracji | 621 kWh zainstalowane, ponad 95% użytecznych, 800 V | CCS2 do 400 kW, około 70 min na 10-80%; MCS w drugiej połowie 2027, poniżej 30 min przy do 1,000 kW | W produkcji seryjnej od końca 2024 | Daimler Truck, 2026-10-05 |
| Mercedes-Benz eActros 600 Lowliner | Około 500 km przy 40 t z 3 pakietami, mniej więcej tyle samo co standardowy eActros 600 | 3 x 207 kWh LFP = 621 kWh (eActros 400 Lowliner: 2 pakiety, 414 kWh) | CCS2 do 400 kW; 10-80% około 46 min (2 pakiety) i około 70 min (3 pakiety) | Zamówienia od Q3 2026 w EU30 i wybranych rynkach; produkcja seryjna w Wörth am Rhein od Q2 2027 | Daimler Truck Polska, 2026-06-02 |
| Volvo FH Aero Electric (zwiększony zasięg) | Do 700 km (cykl testowy nie podany) | Nie podano | CCS 350 kW, 20-80% około 85 min; MCS 700 kW, 20-80% około 50 min | Etapowe wdrażanie od 2026; brak dat zamówień i dostaw | Volvo Trucks, 2026-04-14 |
| Volvo FH, FM, FMX Electric | Do 470 km (cykl testowy nie podany) | Nie podano | CCS 350 kW, 20-80% około 65 min | Etapowo od 2026; DMC zestawu do 65 t | Volvo Trucks, 2026-04-14 |
| Ciągnik dalekobieżny Scania z napędem bateryjnym | Do 720 km przy 42 t DMC zestawu; do 450 km przy 64 t DMC zestawu | 720 kWh użytecznych (opcje od 240 kWh) | CCS2 375 kW, 10-80% około 90 min; MCS 750 kW, 10-80% około 45 min | Opcja 720 kWh dostępna na początku 2027 | Strona produktu Scania (bez daty, sprawdzono 2026-11-05) |
| DAF XG i XG+ Electric | Ponad 500 km z 5 pakietami (warunków nie podano); aktualizacja z IAA 2026 mówi o ponad 550 km (warunków nie podano) | 3 do 5 pakietów LFP | 3 pakiety 10-80% w nieco ponad 45 min; nie podano mocy w kW | Produkcja seryjna ruszyła w Eindhoven (komunikat z 2026-05-06) | DAF, 2026-05-06 |
| MAN eTGX 4x2 | Do 660 km z 6 pakietami; "znacznie ponad 500 km w rzeczywistych warunkach w typowym transporcie dalekobieżnym" | 552 kWh brutto | MCS do 750 kW, około 30 min (okno nie podane) | Światowa premiera na IAA 2026; daty zamówień i dostaw nie podane | MAN, 2026-09-21 |
| MAN eTGX 6x2 | Do 720 km bez pośredniego ładowania; typowy zasięg w codziennym użyciu powyżej 600 km | 644 kWh brutto (7 pakietów) | MCS do 750 kW | Daty nie podane | MAN, 2026-10-22 |
| Renault Trucks E-Tech T 780 (6x2) | Do 660 km (nie podano DMC zestawu); wcześniejszy komunikat podawał 600 km przy 32 t | 780 kWh | CCS do 350 kW; MCS do 700 kW | Do zamówienia od 2025-11-18 | Renault Trucks, 2026-09-15 |
| Iveco S-eWay (ciągnik bateryjny) | Do 600 km (warunków nie podano) | 603 kWh łącznie, 97% użytecznych | 350 kW DC, 20-80% w 60 min | Dostawy od 2026 (komunikat z 2025-06-13) | Iveco Austria, 2025-06-13 |
Każda liczba w tabeli pochodzi z komunikatu producenta lub strony produktu: Daimler Truck (eActros 600) , Daimler Truck (Lowliner) , Volvo Trucks , Scania , DAF , MAN , Renault Trucks i Iveco .
Osobno jury uznało gamę elektryczną Volvo: FH Aero Electric z zasięgiem do 700 km oraz FH, FM i FMX Electric z zasięgiem do 470 km zdobyły tytuł Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2027 odebrany 2026-09-14 podczas IAA Transportation w Hanowerze . Nagroda dotyczy gamy jako całości i nie jest testem zasięgu. Był to ósmy triumf Volvo i drugi dla FH Electric.
Jak daleko może przejechać ciężka ciężarówka elektryczna na jednym ładowaniu?
Deklarowany przez producentów zasięg ciężkich ciągników elektrycznych wynosi obecnie od około 450 km do 720 km, ale liczba ma znaczenie dopiero obok masy i warunków testu, na których została podana. Scania podaje oba krańce na jednej stronie: do 720 km przy 42 t DMC zestawu i do 450 km przy 64 t DMC zestawu. Podanie pierwszej liczby przy przewozie 64 t zawyżyłoby zasięg o mniej więcej 270 km.
Masa zmienia zasięg. Scania podaje do 720 km przy 42 t DMC zestawu i do 450 km przy 64 t DMC zestawu, więc zawsze dopasuj deklarowany zasięg do własnej dopuszczalnej masy całkowitej zestawu.
Mercedes-Benz podaje najbardziej szczegółowe warunki testu w tabeli: do 500 km dla eActros 600 w układzie 4x2, przy 40 t i 20 C, z baterią po wstępnym kondycjonowaniu. MAN rozdziela maksimum od oczekiwanej wartości. eTGX 4x2 osiąga do 660 km, a MAN opisuje to jako "znacznie ponad 500 km w rzeczywistych warunkach w typowym transporcie dalekobieżnym". Volvo i Iveco nie podają cyklu testowego dla swoich najwyższych wartości, więc traktuj je jako górne granice i poproś dealera o cykl na piśmie.
Zima, wzniesienia i ładunek mogą obniżyć rzeczywisty zasięg poniżej deklaracji producenta. W źródłach przeanalizowanych do tego przewodnika żaden producent nie podaje wartości zimowej, więc najbezpieczniejszą metodą planowania jest przyjęcie deklarowanego zasięgu, zastosowanie marginesu i sprawdzenie ciężarówki na własnej trasie.
Ile w 2027 roku kosztują ciężarówki elektryczne i co obniża cenę?
Żaden producent w tym porównaniu nie publikuje ceny ciężkiego ciągnika elektrycznego. Koszt zależy od pojemności baterii, konfiguracji osi, opcji i oferty dealera, więc każdy przedział cenowy w tym wpisie byłby zgadywaniem. Można natomiast podać dane o kosztach eksploatacji i wsparciu regulacyjnym wokół nich.
Analiza Transport & Environment z 2026-09-28 wykazała, że ciężarówki elektryczne mają niższy pięcioletni całkowity koszt posiadania niż diesle w 6 z 9 głównych rynków UE, które łącznie stanowią 46% nowej sprzedaży ciężkich ciężarówek w UE. Oszczędności sięgają do 100 000 EUR w Holandii i do 85 000 EUR w Niemczech, a zwrot w obu przypadkach następuje po około 2 latach. T&E przewiduje, że we wszystkich 9 rynkach elektryczne będą tańsze do 2030 roku. To wyniki modelowe dla zdefiniowanego przypadku, więc własny cykl pracy i cena prądu mogą je przesunąć w obie strony. Nasz przewodnik TCO: elektryczna ciężarówka kontra diesel omawia dane wejściowe.
6 z 9
Transport & Environment stwierdziło niższy pięcioletni całkowity koszt posiadania ciężarówek elektrycznych w 6 z 9 głównych rynków UE, które łącznie stanowią 46% nowej sprzedaży ciężkich ciężarówek w UE.
Niemcy dają bezpośrednią oszczędność. Federalne Ministerstwo Transportu przedłużyło zwolnienie z opłaty drogowej dla pojazdów zeroemisyjnych z 2025-12-31 do 2031-06-30 w komunikacie prasowym z 2025-12-01. Ten sam komunikat podaje, że udział pojazdów zeroemisyjnych w nowych ciężkich ciężarówkach w UE wyniósł 3.9% w 2024 roku.
Regulacje wyznaczają kierunek na dłuższą metę. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2024/1610 , emisje CO2 nowych ciężkich pojazdów użytkowych muszą spaść o 45% od 2030 roku, o 65% od 2035 roku i o 90% od 2040 roku, mierzone względem okresów referencyjnych. Koszt oleju napędowego pozostaje punktem odniesienia do porównań, a strony cen paliw Logifie pokazują bieżące ceny oleju napędowego w poszczególnych krajach.
Jaka moc ładowania pasuje do przepisu o przerwach kierowców?
Ciężarówka spełnia przepis o przerwach, gdy może dodać użyteczną część baterii podczas 45-minutowej przerwy, którą rozporządzenie (WE) 561/2006 nakazuje po 4 h 30 min jazdy. To praktyczny test mocy ładowania, ponieważ postój nakładający się na obowiązkową przerwę nie kosztuje czasu jazdy.
Dane producentów dzielą się na dwie grupy. CCS przy 350 do 400 kW zajmuje około 60 do 90 minut przy dużym pakiecie: Mercedes-Benz podaje około 70 min na 10-80% dla eActros 600, Volvo około 85 min na 20-80% dla FH Aero Electric, a Scania około 90 min przy opcji 720 kWh. Te sesje trwają dłużej niż jedna przerwa. MCS, czyli Megawatt Charging System, zmienia obraz. Scania podaje około 45 min na 10-80% przy 750 kW, Volvo około 50 min na 20-80% przy 700 kW, a MAN około 30 min przy do 750 kW, bez podania okna stanu naładowania. eActros 600 jest oferowany z MCS dopiero w drugiej połowie 2027 roku.
Zdolność ciężarówki to tylko połowa sprawy, bo punkt ładowania musi istnieć. Milence , wspólne przedsięwzięcie Daimler Truck, Traton i Volvo, podało 39 działających hubów i 11 w budowie po otwarciu hubu w Temse w Belgii 2026-10-24. Temse ma 4 stanowiska MCS o mocy do 1,500 kW i cenę ad hoc od EUR 0.379/kWh bez VAT.
Obowiązkowa budowa infrastruktury jest etapowa. AFIR (rozporządzenie (UE) 2023/1804) wymaga publicznych punktów ładowania pojazdów ciężkich (HDV) wzdłuż 15% sieci TEN-T do końca 2025 roku i 50% do końca 2027 roku, przy czym cała sieć bazowa ma być objęta do 2030 roku. Punkty muszą być co 60 km na sieci bazowej i co 100 km na sieci kompleksowej, jak podsumowano w alercie podatkowym KPMG . Pokrycie na poziomie krajów omawiamy w przeglądzie korytarzy dla elektrycznych ciężarówek oraz w przewodniku po infrastrukturze ładowania .
Który model jest lepszym wyborem: Mercedes eActros 600 czy Volvo FH Electric?
Żaden nie wygrywa na każdej trasie, bo obaj producenci podają dane na innych podstawach. eActros 600 oferuje podany przypadek testowy 40 t (do 500 km), baterię 621 kWh i produkcję seryjną od końca 2024 roku. FH Aero Electric ma wyższą deklarację: do 700 km i DMC zestawu do 48 t, ale Volvo nie podaje cyklu testowego, pojemności baterii ani dat zamówień i dostaw.
Jeśli twoja działalność opiera się na przewozach 40 t i chcesz ciężarówkę, którą można zamówić na podstawie opublikowanych warunków, eActros 600 jest łatwiejszy do oceny. Jeśli najważniejsza jest długość trasy, warto omówić FH Aero Electric z dealerem, a pierwszymi pytaniami powinny być cykl testowy i termin dostawy. Przy przewozach w naczepach typu mega eActros 600 Lowliner dodaje ładowność do 21 t, z zamówieniami otwartymi od Q3 2026 i produkcją w Wörth od Q2 2027.
Czy Tesla Semi trafi do Europy?
Nie znaleziono żadnego źródła pierwotnego z datą. Na dzień 2026-11-05 źródła przeanalizowane do tego przewodnika nie pokazują europejskiej listy zamówień ani europejskiej specyfikacji od producenta. Branżowe media omawiały europejski start, ale te doniesienia to niepotwierdzone harmonogramy. Zamówienie na 2027 rok nie powinno na tym polegać.
Jak wybrać krótką listę elektrycznych ciężarówek dla swoich tras
Działająca krótka lista zaczyna się od najdłuższego realistycznego dnia i prowadzi wstecz do ciężarówki. Te kroki pasują do przewoźnika z kilkoma ciągnikami albo kilkudziesięcioma.
- Zmierz swój najdłuższy blok jazdy. Weź rzeczywisty dystans, jaki pokonujesz między 45-minutowymi przerwami, a nie miesięczną średnią. Blok 4 h 30 min przy prędkości autostradowej daje dystans, jaki ciężarówka musi pokonać, zanim będzie mogła się naładować podczas obowiązkowego postoju.
- Dopasuj deklarowany zasięg do masy. Znajdź wartość producenta odpowiadającą twojej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu. Scania 450 km przy 64 t i 720 km przy 42 t to różne pojazdy na drodze, a krótka lista powinna używać liczby dla twojego ładunku.
- Sprawdź ładowarkę po obu stronach. Potwierdź, czy na twojej trasie są huby CCS lub MCS we właściwych odstępach oraz czy rozważana ciężarówka ma MCS już dziś, czy dopiero później (eActros 600 ma MCS wskazany na drugą połowę 2027 roku).
- Zaplanuj nocleg. Ciężarówka, która ładuje się, gdy kierowca odpoczywa, potrzebuje miejsca parkingowego z zasilaniem. Pomocne będą strony parkingów dla ciężarówek Logifie , które pokazują, gdzie na trasie znajdują się miejsca na nocleg.
- Zamów wycenę na piśmie. Poproś każdego dealera o cenę, termin dostawy, cykl testowy i warunki gwarancji, bo żaden producent nie publikuje cen tych ciężarówek. DAF podaje 8-letnią gwarancję na swój zasięg elektryczny, więc sprawdź, czy obejmuje ona baterię, i porównaj z nią pozostałych.
- Zamodeluj trasę przed zamówieniem. Porównaj diesla i elektryka na własnych przebiegach, opłatach drogowych i kosztach energii, korzystając z metody TCO podanej wyżej, a następnie sprawdź wyniki względem rynkowych wyników T&E.
Pilotaż na dwóch ciężarówkach na jednej trasie uczy więcej niż sam arkusz kalkulacyjny. Kilka z wymienionych modeli dopiero wchodzi do produkcji albo nie ma podanych terminów dostaw, więc poproś każdego dealera o pojazd demonstracyjny na twojej rzeczywistej trasie.
Najczęściej zadawane pytania
Która elektryczna ciężarówka w Europie ma najdłuższy zasięg?
Dwaj producenci podają do 720 km: Scania dla swojego ciągnika 720 kWh przy 42 t DMC zestawu oraz MAN dla eTGX 6x2 bez pośredniego ładowania. Volvo deklaruje do 700 km dla FH Aero Electric. Warunki różnią się między producentami, więc liczby nie są bezpośrednio porównywalne.
Czy mogę naładować ciężarówkę elektryczną podczas 45-minutowej przerwy kierowcy?
Tak, jeśli ciężarówka i ładowarka do siebie pasują. Scania podaje około 45 min na 10-80% przy MCS, a DAF podaje nieco ponad 45 min na 10-80% dla ciężarówki z 3 pakietami. Sesje CCS przy większych bateriach trwają według danych producentów 60 do 90 minut, czyli dłużej niż jedna przerwa.
Ile kosztuje ciężki ciągnik elektryczny?
Żaden producent w tym porównaniu nie publikuje ceny. Koszt zależy od pojemności baterii, konfiguracji i oferty dealera, więc poproś o oferty na piśmie każdego dealera z twojej krótkiej listy.
Czy ciężarówki elektryczne są tańsze w eksploatacji niż diesle?
W 6 z 9 głównych rynków UE, zgodnie z analizą T&E z 2026-09-28, która bada pięcioletni całkowity koszt posiadania. Oszczędności sięgają do 100 000 EUR w Holandii i do 85 000 EUR w Niemczech. O wyniku dla twojej floty decydują własne przebiegi i cena energii.
Czy ciężarówki elektryczne płacą opłatę drogową w Niemczech?
Pojazdy zeroemisyjne są zwolnione z niemieckiej opłaty drogowej do 2031-06-30, zgodnie z przedłużeniem ogłoszonym przez Federalne Ministerstwo Transportu 2025-12-01. Pojazdy zeroemisyjne do 4.25 t są zwolnione bez limitu czasowego.
Czy Tesla Semi jest dostępna w Europie?
Nie na podstawie dostępnych dowodów. Producent nie opublikował europejskiej listy zamówień ani specyfikacji w źródłach przeanalizowanych do tego przewodnika.
Jaki procent nowych ciężarówek w UE to pojazdy elektryczne?
ACEA podaje, że ciężarówki z możliwością ładowania z sieci stanowiły 4.8% nowych rejestracji ciężarówek w UE w pierwszej połowie 2026 roku wobec 3.6% rok wcześniej, a diesle miały 92.1%. Liczba obejmuje hybrydy plug-in i wszystkie klasy masy. BMV podaje, że udział pojazdów zeroemisyjnych w nowych ciężkich ciężarówkach w UE wyniósł 3.9% w 2024 roku.
Chcesz policzyć swoje trasy? Oszacuj koszty przejazdu w kalkulatorze frachtu Logifie i zabierz wyniki na pierwsze spotkanie z dealerem.