23 października 2026
Cost, rates & pricing
4 min czytania

Cena diesla w Luksemburgu dla ciężarówek: czy taniej niż w Niemczech, Francji i Belgii?

Diesel kosztował w Luksemburgu średnio 2,081 EUR za litr w dniu 2026-10-19, o około 18-27 centów mniej niż w Niemczech, Francji i Belgii.

Logifie Team

Logifie Team

Logistics Technology Experts

Pistolet do tankowania diesla na mosiężnej płytce jako symbol ceny diesla dla ciężarówek w Luksemburgu i maksymalnej ceny paliwa

Tak. Według Weekly Oil Bulletin z 2026-10-19 diesel kosztował w Luksemburgu średnio 2,081 EUR za litr, w Niemczech 2,266 EUR, we Francji 2,346 EUR, a w Belgii 2,351 EUR. Cena diesla dla ciężarówek w Luksemburgu była niższa o około 18-27 centów, głównie dzięki niższej akcyzie i niższemu VAT.

Luksemburg jest wyjątkiem: Ministerstwo Gospodarki ustala maksymalną cenę na stacji dla oleju napędowego do użytku drogowego i zmienia ją wraz z międzynarodowymi notowaniami. W dniu 2026-10-20 pułap spadł o 4,3 centa do 2,038 EUR za litr z VAT . Dlatego wartość z biuletynu, 2,081 EUR, odpowiada pułapowi obowiązującemu dzień wcześniej. Stacje mogą sprzedawać poniżej pułapu, ale nie powyżej.

Dlaczego diesel w Luksemburgu jest tańszy niż w Niemczech, Francji i Belgii?

Większość różnicy wyjaśniają podatki. Tabela Komisji dotycząca akcyzy i podatków podaje akcyzę na diesla w wysokości 0,422 EUR za litr w Luksemburgu, 0,600 EUR w Belgii i 0,608 EUR we Francji. Niemcy pobierają 0,330 EUR podatku energetycznego oraz 0,162 EUR innych podatków pośrednich. VAT na diesla wynosi 17 % w Luksemburgu, 19 % w Niemczech, 20 % we Francji i 21 % w Belgii.

KrajCena diesla w dniu 2026-10-19, ze wszystkimi podatkami
Luksemburg2,081 EUR za litr
Niemcy2,266 EUR za litr
Francja2,346 EUR za litr
Belgia2,351 EUR za litr

Luksemburska akcyza uwzględnia czasowe obniżenie o 0,05 EUR za litr od 2026-07-01 do 2026-12-31 . Obniżka niemieckiego podatku energetycznego o 14 centów obowiązuje do tej samej daty, więc różnica może się zmienić 2027-01-01.

Ile oszczędza przewoźnik, tankując w Luksemburgu?

Przewoźnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT zwykle odzyskują VAT od paliwa, dlatego uczciwe porównanie dotyczy cen bez VAT. Nasze obliczenia na podstawie danych z biuletynu dają około 1,779 EUR za litr w Luksemburgu wobec 1,904 EUR w Niemczech, 1,943 EUR w Belgii i 1,955 EUR we Francji. To oszczędność netto rzędu 12,6-17,6 centa na litrze, czyli około 75-106 EUR przy tankowaniu 600 litrów.

Oszczędność ma znaczenie tylko wtedy, gdy Luksemburg leży na Twojej trasie. Objazd zjada jej część, a systemy zwrotu podatku paliwowego dla przewoźników w kraju siedziby mogą ją zmniejszyć, więc porównaj własny koszt netto. Luksemburg zakazuje też ruchu ciężarówek tranzytowych powyżej 7,5 tony w niedziele i dni świąteczne, dlatego przeczytaj zasady zakazu ruchu ciężarówek w Luksemburgu , zanim zaplanujesz postój na tankowanie w weekend.

Gdzie sprawdzić aktualną maksymalną cenę diesla w Luksemburgu?

Cena podana w artykule starzeje się wraz z kolejnym komunikatem ministerstwa. Otwórz stronę z ceną diesla w Luksemburgu , aby zobaczyć aktualną wartość, a inne kraje na swojej trasie porównaj w przewodniku po cenach diesla w Europie .

Często zadawane pytania

Czy diesel w Luksemburgu jest tańszy niż w Niemczech dla ciężarówek?

Tak. W dniu 2026-10-19 biuletyn Komisji podawał diesla po 2,081 EUR za litr w Luksemburgu i 2,266 EUR w Niemczech, czyli różnicę 18,5 centa z VAT. Bez VAT różnica wynosi około 12,6 centa i tę wartość powinien przyjąć przewoźnik będący podatnikiem VAT.

Kto ustala cenę diesla w Luksemburgu?

Ministerstwo Gospodarki ustala maksymalne ceny na stacjach dla oleju napędowego do użytku drogowego i ogłasza każdą zmianę. Stacje mogą pobierać mniej niż maksimum, ale nie więcej, a ministerstwo ustaliło pułap dla diesla na 2,038 EUR za litr z VAT w dniu 2026-10-20.

O ile niższe są podatki od paliw w Luksemburgu?

Luksemburg stosuje na diesla akcyzę 0,422 EUR za litr i VAT 17 %. Belgia stosuje 0,600 EUR i 21 %, a Francja 0,608 EUR i 20 %. Luksemburska wartość uwzględnia czasową obniżkę o 5 centów, która obowiązuje do 2026-12-31.

Czy diesel w Luksemburgu pozostanie tańszy po 2026-12-31?

Obniżka o 5 centów w Luksemburgu i obniżka niemieckiego podatku energetycznego o 14 centów kończą się 2026-12-31, chyba że rządy je przedłużą. Przy pozostałych warunkach niezmienionych obniżka niemiecka jest większa, więc różnica między Luksemburgiem a Niemcami by się powiększyła.

Porównaj aktualną cenę na każdej trasie za pomocą europejskiej mapy cen paliw , zanim zaplanujesz postój na tankowanie.

LGFI-1234567

Warsaw → Berlin

W trasie
Załadunek zakończony
W tranzycie
Rozładunek
Odprawa celna

Śledzenie przesyłki

Logifie
Śledzenie przesyłki

Dowiedz się, gdzie jest Twój ładunek. W każdej chwili.

Wprowadź numer zamówienia i kod bezpieczeństwa, aby śledzić status, trasę i harmonogram przesyłki w czasie rzeczywistym.

  • Aktualizacje statusu w czasie rzeczywistym dla każdego przystanku
  • Bezpieczny dostęp z numerem zamówienia i kodem śledzenia
  • Pełna oś czasu z wieloma przystankami i znacznikami czasu
Bezpłatna aplikacja dla kierowcówiOS & Android

Wszystko, czego potrzebuje kierowca ciężarówki. Zawsze za darmo.

Znajdź parkingi dla ciężarówek, porównaj ceny paliwa i śledź czas jazdy — bez konta, bez subskrypcji, bez zobowiązań.

  • Parking dla TIR-ów — Znajdź certyfikowane miejsca odpoczynku na trasie
  • Ceny paliwa — Porównaj aktualne ceny diesla na pobliskich stacjach
  • Czas jazdy — Śledź czas jazdy i obowiązkowe przerwy
Download on the App StoreGet it on Google Play

Logifie Driver Assistant

przez Logifie

Bezpłatna

Parking dla TIR-ów

50k+ miejsc

Ceny paliwa

Na żywo

Czas jazdy

Zgodne z UE

Konto nie jest wymagane

Cena diesla w Luksemburgu dla ciężarówek: czy | Logifie