Nowe ciężarówki 2027: wszystkie nowości wśród ciągników siodłowych Volvo, Scania, DAF, MAN, Mercedesa, Iveco i Renault
Nowe ciężarówki 2027 w Europie: aktualizacje ciągników siodłowych Volvo, Scania, DAF, MAN, Mercedesa, Iveco i Renault, z datami i zastrzeżeniami.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Nowe ciężarówki na 2027 rok to przede wszystkim aktualizacje silników i układów napędowych: diesle Volvo D13 i gazowy G13, układ napędowy Mercedes-Benz Powerliner, silnik DE13 R Renault Trucks oraz nowe elektryczne ciągniki MAN, DAF, Scania i Iveco. Volvo Trucks ogłosiło 2026-05-11, że sprzedaż nowej platformy 13-litrowej rusza w trzecim kwartale 2026 roku ( komunikat prasowy Volvo Trucks ), a diesel nadal stanowił 93.2% nowych ciężarówek w UE w 2025 roku ( dane ACEA, za newmobility.news z 2026-01-29 ). Ten przewodnik zestawia to, co potwierdziła każda z siedmiu marek, jasno wskazuje, gdzie producent nie ogłosił niczego nowego, i wyjaśnia, która aktualizacja ma znaczenie dla jakiego typu operacji. Informacje są aktualne na dzień 2026-11-05, więc przed złożeniem zamówienia sprawdź terminy u dilera.
Co naprawdę zmienia się w europejskich ciągnikach siodłowych na 2027 rok?
Większość zmian znajduje się pod kabiną. Volvo, Mercedes-Benz i Renault Trucks prezentują każdy nowy lub zmodyfikowany silnik wysokoprężny, Volvo dodaje wersję gazową nowego silnika, a MAN dodaje do TGX funkcje wspomagania kierowcy. Elektryczne ciągniki MAN, Scania, DAF, Renault, Volvo, Mercedes-Benz i Iveco podają zasięgi 500 km lub więcej, podczas gdy wodór pozostaje na etapie małych serii lub testów.
Kilka punktów wyjaśnia wszystko poniżej:
- Dane o oszczędności paliwa to deklaracje producentów, a nie niezależne testy. Każdy producent stosuje inną podstawę porównania, dlatego ten przewodnik nie klasyfikuje marek według procentów.
- Diesel pozostaje wyborem masowym. W 2025 roku w UE zarejestrowano 307,460 nowych średnich i ciężkich ciężarówek, o 6.2% mniej niż w 2024 roku, udział elektryków wzrósł do 4.2% z 2.3%, a LNG i CNG łącznie miały 2.6% (dane ACEA, jak we wstępie).
- Modele elektryczne omawiamy tu skrótowo. Zasięg, ładowanie i szczegóły modeli znajdują się w porównaniu elektrycznych ciągników siodłowych, do którego link podano w sekcji o elektryce poniżej.
93.2%
Diesel nadal stanowił 93.2% nowych ciężarówek w UE w 2025 roku, według danych ACEA.
Marka po marce: co każdy producent zapowiedział na 2027 rok?
Każdy wiersz poniżej pochodzi z komunikatu prasowego producenta. Tam, gdzie pojawia się liczba, obok podano podstawę porównania, a podstawy nie są takie same w każdym wierszu.
| Producent | Aktualizacja 2027 | Układ napędowy | Deklaracja producenta i jej podstawa | Termin |
|---|---|---|---|---|
| Volvo Trucks | Nowe silniki D13 i G13 w modelach FM, FMX, FH i FH Aero | Diesel, gaz | Do 4% mniejsze zużycie paliwa niż w poprzednim D13 eSCR, symulowane dla FH 500 z masą 35 t z systemami I-See, I-Roll oraz zatrzymaniem i uruchomieniem silnika; FH Aero do 5% w porównaniu ze standardowym FH | Sprzedaż startuje w 3. kwartale 2026, najpierw w Europie |
| Mercedes-Benz Trucks | Układ napędowy Powerliner ze zmodyfikowanymi OM 470 i OM 471 | Diesel | Do 4% mniejsze zużycie paliwa, Actros L 4x2 LS model 1850 względem modelu 1851 z trzecią generacją OM 471 | W pojazdach od kwietnia 2027 |
| Renault Trucks | T High 2027 z silnikiem DE13 R i nową skrzynią Optidriver | Diesel | DE13 R do 540 KM, do 4% mniej paliwa i CO2 niż poprzednik | Pokazany na IAA Transportation 2026, terminy sprzedaży nie zostały podane |
| MAN | TGX z PredictiveDrive i EBA Advanced; nowy eTGX | Diesel, elektryczny | PredictiveDrive około 5% oszczędności względem jazdy ręcznej, do 9% w trudnym terenie | IAA Transportation 2026 |
| DAF | Aktualizacje wspomagania kierowcy i danych flotowych dla XD, XF, XG i XG+; XG i XG+ Electric | Diesel, elektryczny | Komunikat nie podaje danych o silniku ani oszczędności paliwa | IAA Transportation 2026; produkcja seryjna elektrycznych modeli ruszyła w Eindhoven w maju 2026 |
| Scania | Super 11 pięciocylindrowy, skrzynia 14-biegowa; opcja baterii do długich tras | Diesel, HVO, B100, elektryczny | Super 11 zużywa o 7% mniej paliwa niż poprzedni pięciocylindrowy silnik 9-litrowy | Super 11 w newsroomie Scanii w 2026; opcja baterii 720 kWh dostępna na początku 2027 |
| Iveco | S-Way MY24 pozostaje zweryfikowaną bazą; ciągnik S-eWay | Diesel, elektryczny | S-Way MY24 zużywa do 10.54% mniej niż MY22, potwierdzone przez TUV SUD na tej samej trasie i z tymi samymi kierowcami | Dostawy S-eWay ruszają w 2026 |
Volvo Trucks
Volvo wprowadziło silnik wysokoprężny D13 (380 do 560 KM, 1,800 do 2,900 Nm) i silnik gazowy G13 (420 do 500 KM, 2,400 do 2,800 Nm), oba budowane najpierw w Skovde. Silniki są przystosowane do B100, HVO, bio-LNG i zielonego wodoru i spełniają przepisy hałasowe NNR3 ( komunikat prasowy Volvo Trucks, 2026-05-11 ). Na targach IAA Transportation 2026 Volvo pokazało też FH16 Aero, gazową ciężarówkę FH Aero i testową ciężarówkę na spalanie wodoru, którą planuje wprowadzić przed 2030 rokiem, a także FH Aero Electric z zasięgiem do 700 km ( Volvo Trucks przez Cision, 2026-07-01 ). Jury międzynarodowego konkursu Ciężarówka Roku 2027 wybrało akumulatorową gamę ciężkich ciągników elektrycznych Volvo. To nagroda jury za jedną gamę, a nie ranking całego rynku.
Mercedes-Benz Trucks
Generacja Powerliner modernizuje OM 470 (360 do 455 KM, 1,800 do 2,200 Nm) oraz OM 471 (421 do 550 KM w czterech wariantach mocy, 2,200 do 2,800 Nm). OM 471 zyskuje nowy najwyższy wariant mocy, a zalecana konfiguracja do długich tras łączy go ze skrzynią G 291 i długim przełożeniem osi ( komunikat prasowy Daimler Truck, 2026-09-13 ). Po stronie elektrycznej eActros 600 i 400 Lowliner to nisko osadzony ciągnik 4x2 do megaprzyczep, z zamówieniami od 3. kwartału 2026 i produkcją seryjną w Woerth od 2. kwartału 2027. Następnie pojawi się mała seria około 100 ciężarówek wodorowych NextGenH2, z Dachserem jako pierwszym klientem, a pierwsza ciężarówka ma być dostarczona pod koniec grudnia 2026 roku ( prognoza Daimler Truck przed IAA, czerwiec 2026 ).
Renault Trucks
T High 2027 otrzymuje silnik DE13 R o mocy do 540 KM i momencie obrotowym do 2,800 Nm, połączony z nową skrzynią Optidriver, a Renault podaje do 4% mniejsze zużycie paliwa i emisję CO2 niż poprzednik. Komunikat nie podaje terminu sprzedaży. Elektryczny E-Tech T 780 osiąga do 660 km i można go zamawiać od 2025-11-18 ( wpis Renault Trucks na stronie IAA Transportation, 2026-07-02 ).
MAN
MAN zapowiedziało PredictiveDrive, który czyta drogę 3 km do przodu, oraz awaryjne hamowanie EBA Advanced, spełniające wymogi prawne obowiązujące od września 2028 roku ( komunikat prasowy MAN, 2026-10-14 ). MAN nie opublikowało w swoim newsroomie zweryfikowanej wartości dla silnika diesla na 2027 rok. Nowy eTGX osiąga do 720 km (6x2, 644 kWh) lub 660 km (4x2, 552 kWh), ładuje z mocą do 750 kW przez MCS w około 30 minut i jest do 3% bardziej wydajny niż poprzednik ( komunikat prasowy MAN, 2026-10-22 ).
DAF
DAF dodało system wykrywania senności i rozproszenia uwagi, który ostrzega, gdy oczy kierowcy odrywają się od drogi na dłużej niż 6 sekund, a także pokładowy monitoring paliwa, pokładowy monitoring masy i zdalne aktualizacje oprogramowania. Pokazało też sztywną ciężarówkę 10x4 o DMC do 54 t, niskopodwoziowe podwozie do transportu samochodów oraz pakiet luksusowy dla jednego kierowcy z łóżkiem Relax o szerokości 90 cm w modelach XG i XG+ ( komunikat prasowy DAF, 2026-09-14 ). Komunikat DAF nie podaje nowego silnika diesla ani danych o oszczędności paliwa. Wersje XG i XG+ Electric weszły do produkcji seryjnej w Eindhoven, z zasięgiem ponad 500 km na 5 pakietach baterii ( komunikat prasowy DAF, 2026-05-06 ).
Scania
Strony newsroomu Scanii sprawdzone na potrzeby tego przewodnika nie zawierają nowego silnika 13-litrowego na 2027 rok. Najnowszą zweryfikowaną pozycją z oferty diesli jest Super 11, lekki pięciocylindrowy silnik 11-litrowy o mocy 350 KM / 1,800 Nm, 390 KM / 2,000 Nm i 430 KM / 2,200 Nm, z nową 14-biegową skrzynią i HVO w całej gamie. Scania podaje o 7% mniejsze zużycie paliwa niż poprzedni pięciocylindrowy silnik 9-litrowy oraz interwały przeglądów dłuższe nawet o 30% ( newsroom Scanii ). Opcja baterii do długich tras o pojemności 720 kWh zapewnia do 720 km przy 42 t i jest dostępna na początku 2027 roku ( strona Scanii o elektrycznej ciężarówce na baterie ).
Iveco
W chwili pisania tego tekstu nie było dostępnego komunikatu Iveco z danymi na 2027 rok, dlatego przewodnik nie podaje procentowej oszczędności paliwa dla nowego rocznika modelowego. Najnowszy wynik potwierdzony przez producenta to S-Way MY24, który zużywa do 10.54% mniej niż MY22 ( komunikat prasowy Iveco, 2025-03-03 ). Ciągnik elektryczny S-eWay oferuje do 600 km z baterii 603 kWh z ładowaniem DC 350 kW ( komunikat prasowy Iveco Austria, 2025-06-13 ).
Które przepisy napędzają aktualizacje na 2027 rok?
Trzy regulacje UE określają ramy aktualizacji na 2027 rok, a każda ma inny termin.
Euro 7 dla pojazdów ciężkich, rozporządzenie (UE) 2024/1257, obowiązuje dla nowych typów od 2028-05-29 i dla wszystkich nowych pojazdów ciężkich od 2029-05-29 ( EUR-Lex ). 2026-10-20 ACEA wystąpiło o dwuletnie opóźnienie, co przesunęłoby terminy na 2030 i 2031 rok. To tylko wniosek, a obowiązujące prawo się nie zmieniło ( trans.info, 2026-10-20 ).
Ogólne rozporządzenie o bezpieczeństwie (UE) 2019/2144 wymaga od 2026-07-07 zaawansowanego ostrzeżenia o rozproszeniu uwagi kierowcy we wszystkich nowych rejestracjach, także ciężarówkach ( EUR-Lex ). System monitorowania kierowcy DAF mieści się w tym obszarze, choć komunikat DAF nie łączy go z tym przepisem.
Normy CO2 dla pojazdów ciężkich, rozporządzenie (UE) 2024/1610, wymagają obniżenia emisji CO2 nowych pojazdów ciężkich o 45% od 2030 roku, o 65% od 2035 i o 90% od 2040 roku, w odniesieniu do okresów referencyjnych ( Komisja Europejska ). Ten cel stanowi regulacyjne tło dla zysków efektywności w dieslach i szerszej oferty elektrycznej producentów.
Czy ciągniki na gaz i bio-LNG nadal warto zamawiać na 2027 rok?
Gaz to wąska, ale realna opcja, a Volvo jest jedynym producentem w tym przewodniku z nowym silnikiem gazowym na 2027 rok. G13 daje 420 do 500 KM i jest przystosowany do bio-LNG. Ciężarówki LNG i CNG stanowiły 2.6% nowych rejestracji w UE w 2025 roku, więc sieci używanych pojazdów i serwisów są mniejsze niż dla diesla (dane ACEA, jak we wstępie).
Dowody z eksploatacji są ograniczone, ale konkretne. Szwedzki przewoźnik EMS Transport przejechał ciężarówką gazową Scania o mocy 460 KM 320,000 km w nieco ponad rok na trasach dalekobieżnych, a tankowanie zajmowało 15 do 20 minut ( newsroom Scanii, 2026-06-30 ). To historia jednego klienta, a nie nowy model. Ciągnik gazowy ma sens, gdy Twoje trasy prowadzą przez niezawodne stacje bio-LNG, a cenę paliwa można zabezpieczyć na piśmie.
Która aktualizacja na 2027 rok ma znaczenie dla Twojej działalności?
Właściwa aktualizacja zależy od profilu tras, a nie od logo na masce. Ta sekcja dopasowuje cztery typowe operacje do pozycji, które je dotyczą, bez wskazywania ogólnego zwycięzcy.
- Diesel długodystansowy na stałych trasach: nowymi opcjami silnikowymi są Volvo D13, Mercedes-Benz Powerliner z OM 471 i skrzynią G 291 oraz Renault DE13 R. Super 11 Scanii to opcja 11-litrowa z HVO w całej gamie. Zapytaj każdego dilera o podstawę porównania stojącą za każdym procentem i o próbę na Twojej trasie.
- Gaz lub bio-LNG: G13 Volvo i gazowe ciężarówki Scanii mają zastosowanie, pod warunkiem że stacje tankowania leżą na Twoich korytarzach.
- Megaprzyczepy: Mercedes-Benz eActros 600 / 400 Lowliner jest do tego przeznaczony, z produkcją seryjną w Woerth od 2. kwartału 2027.
- Wczesna elektryfikacja: MAN eTGX, opcja 720 kWh Scanii, Renault E-Tech T 780 i DAF XG Electric podają zasięg powyżej 500 km. Dopasuj je do dziennego dystansu i ładowania w bazie, a przed wstępnym wyborem przeczytaj porównanie elektrycznych ciągników siodłowych .
Floty z mieszanymi trasami mogą obliczyć koszt na kilometr dla elektryka i diesla przed podjęciem decyzji.
Czy zamawiać teraz, czy poczekać na kolejny rocznik modelowy?
Zamów teraz, jeśli obecne ciężarówki wymagają wymiany, a model, który chcesz, jest już w sprzedaży. Poczekaj, jeśli zależy Ci na nowym wariancie mocy OM 471 od Mercedes-Benz, który trafia do pojazdów od kwietnia 2027, albo na opcji baterii 720 kWh Scanii, która pojawi się na początku 2027 roku. Renault T High 2027 nie ma podanego terminu sprzedaży, więc poproś o niego na piśmie.
Porównuj oferty pod kątem całkowitego kosztu posiadania, a nie deklarowanych oszczędności paliwa. Cena diesla jest największą zmienną, więc sprawdź aktualne ceny diesla w poszczególnych krajach przy modelowaniu kosztów eksploatacji. Gdy ciężarówki wejdą do eksploatacji, system TMS pozwala śledzić koszt na ciężarówkę i wykorzystanie i sprawdzić, czy deklarowana oszczędność widać w Twoich własnych danych. Do szacunków na poziomie trasy przed zakupem kalkulator kosztów transportu daje szybką referencję kosztową.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie nowe silniki diesla trafiają do ciągników siodłowych w 2027 roku?
Volvo ma D13 (380 do 560 KM), Mercedes-Benz ma zmodyfikowane OM 471 i OM 470 od kwietnia 2027, a Renault Trucks ma DE13 R o mocy do 540 KM. Komunikat DAF nie podaje nowego silnika diesla, newsroom Scanii pokazuje tylko pięciocylindrowy Super 11, a MAN nie opublikowało zweryfikowanej wartości silnika.
Czy procentowe oszczędności paliwa są porównywalne między producentami?
Nie. Volvo podaje symulację FH 500 z masą 35 t, Mercedes-Benz porównuje dwa numery modeli Actros L, a Scania porównuje Super 11 ze swoim silnikiem 9-litrowym. To deklaracje producentów, więc traktuj je jako punkt wyjścia do testu, a nie jako ranking.
Kiedy zaczynają obowiązywać przepisy Euro 7 dla ciężarówek?
Według obowiązującego prawa Euro 7 dotyczy nowych typów pojazdów ciężkich od 2028-05-29, a wszystkich nowych pojazdów ciężkich od 2029-05-29. ACEA wystąpiło 2026-10-20 o dwuletnie opóźnienie, ale ten wniosek nie zmienił prawa.
Czy ostrzeżenie o rozproszeniu uwagi kierowcy jest obowiązkowe w nowych ciężarówkach?
Tak. Od 2026-07-07 zaawansowane ostrzeżenie o rozproszeniu uwagi kierowcy jest wymagane we wszystkich nowych rejestracjach na podstawie ogólnego rozporządzenia o bezpieczeństwie (UE) 2019/2144, także dla ciężarówek. DAF oferuje system wykrywania senności i rozproszenia uwagi, choć jego komunikat nie mówi, że funkcja powstała z myślą o tym przepisie.
Które marki nie pokazują nowego silnika na 2027 rok w swoich komunikatach?
Komunikat DAF nie podaje nowego silnika diesla, newsroom Scanii nie pokazuje nowego silnika 13-litrowego, a Iveco nie opublikowało zweryfikowanego wskaźnika zużycia paliwa dla MY2026. Najnowszy zweryfikowany wynik Iveco to S-Way MY24, do 10.54% wobec MY22.
Gdzie znajdę elektryczne ciągniki siodłowe?
Każdy producent ma elektryczny ciągnik w sekcjach o producentach powyżej, z zasięgami podawanymi przez producentów od 500 km do 720 km. Porównanie elektrycznych ciągników siodłowych, do którego link podano wcześniej, szczegółowo opisuje baterie, ładowanie i ładowność.
Planujesz zakup floty na 2027 rok i chcesz wiedzieć, ile dziś kosztuje dana trasa? Poproś o wycenę transportu i porównaj ją z kosztami własnych ciężarówek.