Ellastbilar problem 2027: EU vill ha elektriska lastbilar till 2030, men går det att ladda en?
Ellastbilar problem 2027: EAFO räknade 373 fungerande laddplatser för lastbilar på minst 350 kW i april 2026, medan T&E finner att elektriska lastbilar är billigare att köra i 6 av 9 EU-marknader.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Ellastbilar problem 2027 handlar i första hand om laddning. Elektriska lastbilar kan laddas i Europa 2027, men publik laddning för tunga lastbilar är fortfarande gles, och Internationella vägtransportunionen (IRU) räknar med att de flesta laddningar sker vid depåer. Europeiska observatoriet för alternativa bränslen (EAFO) räknade 373 driftsatta platser med 350 kW eller mer i april 2026 , medan Europeiska biltillverkarföreningen (ACEA) säger att minst 700 fler laddare för lastbilar behövs varje månad (rapporterat 2026-09-15). Den här artikeln skrevs 2026-11-07 och ställer siffrorna från IRU, ACEA och miljöorganisationen Transport & Environment (T&E) bredvid varandra. Den avslutas med vilka flottor som bör köpa 2027 och vilka som bör vänta eller köra ett pilotprojekt.
Rubriken behöver ett förbehåll. EU:s koldioxidregler för tunga lastbilar binder tillverkarna, inte åkerierna, så ingen flotta är lagligen skyldig att köpa en elektrisk lastbil. Trycket når dig via utbudet: lastbilstillverkarna måste minska sina genomsnittliga utsläpp för hela sortimentet, och det styr vilka lastbilar de erbjuder och till vilket pris.
Går det verkligen att ladda en elektrisk lastbil i Europa 2027?
Ja, men svaret beror på var lastbilen står över natten. Vid en depå styr du uttaget, schemat och taxan. På en lång publik sträcka är du beroende av ett nät som fortfarande byggs ut.
IRU säger att de flesta laddningar kommer att ske vid depåer, och att att säkra nätkapacitet där tar vanligtvis ett till två år (IRU, 2026-10-22). Den väntetiden är flottans första praktiska problem: lastbilen kan komma innan anslutningen är klar.
På den publika sidan rapporterade Milence 39 driftsatta hubbar och 11 under byggnation ( electrive (2026-10-24) ). Dess hub i Temse i Belgien har 4 MCS/CCS-platser på upp till 1,500 kW och 4 CCS-platser på upp till 400 kW. Det ad hoc-pris som gällde där var EUR 0.379/kWh exklusive moms. Det är en hub på ett datum, så se det som en datapunkt och inte som en taxa för hela Europa.
För en översikt rutt för rutt, se var du kan ladda en elektrisk lastbil i Europa . För utbyggnaden längs huvudsakliga godsstråk, följ hur de nio landens elektriska lastbilskorridorer byggs .
Hur många publika laddare för ellastbilar har Europa, och hur många behövs till 2030?
Antalet varierar från 373 driftsatta platser på 350 kW (EAFO) till 2,405 laddpunkter (EAFO) eller färre än 2,000 lämpliga laddare (ACEA), eftersom definitionerna skiljer sig åt. IRU och ACEA säger båda att betydligt fler behövs. Siffrorna nedan kommer från tre organisationer som använder olika definitioner, så jämför dem med försiktighet.
| Källa | Datum | Siffra | Vad den räknar |
|---|---|---|---|
| EAFO | April 2026-data, publicerad 2026-05-28 | 373 platser | Driftsatta platser som uppfyller 350 kW-kriteriet |
| EAFO (samma dataset) | April 2026-data | 2,405 punkter, 1,225 stationer | Laddpunkter och stationer i 21 länder |
| IRU | 2026-10-22 | 1,225 stationer; behov uppskattat till 50,000 högeffektspunkter | Publika stationer som klarar lastbilar; de 50,000 har ingen angiven källa |
| ACEA via trans.info | 2026-09-15 | Färre än 2,000 laddare; 700 fler behövs varje månad | Publika laddare lämpliga för tunga lastbilar |
EAFO delar också upp sina platser från april 2026 i 278 blandade platser (1,838 punkter) och 95 platser som enbart används av tunga fordon (567 punkter). Sverige, Nederländerna och Tyskland leder statistiken.
Det rättsliga måttet är förordningen om infrastruktur för alternativa bränslen. Enligt artikel 4(1) i förordning (EU) 2023/1804 måste laddpooler för tunga fordon (HDV, det juridiska ordet för lastbilar) täcka minst 50% av TEN-T-nätets längd senast 2027-12-31. Senast 2030-12-31 ska kärnnätets pooler finnas var 60 km (minst 3,600 kW med två 350 kW-punkter) och det övergripande nätets pooler var 100 km. Säkra och trygga parkeringsplatser behöver minst två HDV-stationer på 100 kW eller mer senast 2027-12-31, och fyra senast 2030-12-31.
Den här artikeln kunde inte verifiera om steget 2025-12-31 (pooler på minst 15% av TEN-T-nätets längd) uppnåddes, så vi gör inget påstående åt något håll. IRU varnade dessutom i ett gemensamt brev 2026-01-20 för att en finansieringspaus under 2026-2027 skulle bromsa utbyggnaden.
Kostar elektriska lastbilar verkligen 2 till 3 gånger så mycket som diesel?
IRU säger det, och har konsekvent sagt det. I sin undersökning Green Compact publicerad 2026-10-22 (IRU och Trimble, mer än 1,000 operatörer i 36 länder) uppgav IRU att en elektrisk lastbil kostar två till tre gånger så mycket som motsvarande dieselmodell . Man gjorde samma poäng 2025-02-12 och tillade att skillnaden är svår för småföretag att bära utan riktat stöd.
IRU redovisar ingen beräkning bakom kvoten. Inget daterat och verifierbart listpris i EUR för en tung elektrisk dragbil fanns tillgängligt när den här artikeln skrevs, så vi anger inget. Det praktiska steget är att be två eller tre återförsäljare om en skriftlig offert för din egen specifikation och jämföra den med ett dieselerbjudande för samma uppdrag.
Ett högt inköpspris avgör inte kostnadsfrågan på egen hand. Driftskostnaderna under lastbilens livstid är det gap som T&E modellerade över fem år.
Är elektriska lastbilar billigare att köra än diesel 2027?
I T&E:s modell, ja, på 6 av 9 större EU-marknader. T&E rapporterade 2026-09-28 att elektriska lastbilar har lägre total ägandekostnad under fem år än diesel på 6 av de 9 marknader som modellerats , marknader som tillsammans står för 46% av nyregistreringarna av tunga lastbilar i EU.
De största besparingarna är:
- Upp till EUR 100,000 i Nederländerna och EUR 85,000 i Tyskland till nuvarande dieselpriser.
- Upp till EUR 123,000 i Nederländerna och EUR 106,000 i Tyskland vid höga dieselpriser.
- Återbetalning på ungefär 2 år.
T&E förväntar sig att alla 9 marknader ska vara billigare till 2030 när åtgärder som vägavgiftsbefrielser kombineras med det, även när inköpsstöden fasas ut. Resultatet är modellerat, inte mätt på verkliga flottor, och på de andra 3 av de 9 marknaderna är elektriska lastbilar enligt T&E:s resultat ännu inte billigare.
Vägavgifter spelar roll i den här kalkylen. Tyskland förlängde sitt vägavgiftsundantag för nollutsläppslastbilar till 2031-06-30 (pressmeddelande från BMV, 2025-12-01).
IRU:s prispåstående och T&E:s kostnadsresultat kan båda stämma. Det ena beskriver vad du betalar på fakturan, det andra vad du betalar under fem års drift. För att bygga jämförelsen för din egen flotta, jämför total ägandekostnad för elektrisk lastbil och diesel steg för steg.
Vilka driftsproblem bör en flotta planera för utöver priset?
Planera för nättidplanen, finansieringsrisken och det glesa publika nätet innan du planerar för något annat. Räckvidd och lastkapacitet beror starkt på modell och sträcka, så kontrollera dem mot tillverkarens data för specifika lastbilar. Kolla modeller och räckvidder i de bästa elektriska lastbilarna i Europa 2027 .
Tre problem är dokumenterade i källorna för den här artikeln:
- Nätanslutning. IRU anger att den typiska väntetiden för nätkapacitet vid depå är ett till två år (2026-10-22). En flotta som beställer lastbilar först och ansöker om ström senare riskerar att få fordon den inte kan ladda med full hastighet.
- Finansieringskontinuitet. IRU och partners varnade 2026-01-20 för att tillgången till laddning inte är garanterad och att en finansieringspaus 2026-2027 skulle bromsa utbyggnaden.
- Ojämna marknader. Under första halvåret 2026 stod Tyskland, Nederländerna och Frankrike för 74% av registreringarna av elektriskt laddbara lastbilar (electrive, 2026-07-29). En flotta på en mindre marknad har färre jämnområden att lära av.
Försäljningen växer från låg nivå. Under januari till september 2026 visar ACEA-data, rapporterade av electrive den 2026-10-29 , 245,079 nya EU-lastbilar på 3.5 t och över, där elektriskt laddbara lastbilar står för 5.3% av registreringarna (upp från 3.8%) och diesel för 91.7%. Bland tunga lastbilar på 16 t och över var 5,120 av 205,857 elektriska, vilket ger en andel på 2.5% (upp från 1.7%). Medelstora lastbilar nådde 7,753 elektriska enheter, en andel på 19.8%.
Varför är IRU, T&E och ACEA oense, och vem har rätt för din flotta?
De besvarar olika frågor, så var och en kan ha rätt på sina egna villkor. IRU talar för vägtransportföretag och fokuserar på kostnaden vid köp och laddning. T&E är en kampanjorganisation för ren transport och modellerar driftskostnaden. ACEA talar för tillverkarna och fokuserar på efterlevnadsdatumet 2030.
| Organ | Datum | Position | Begränsning att ha i åtanke |
|---|---|---|---|
| IRU | 2026-10-22 | Elektriska lastbilar kostar två till tre gånger mer än diesel; publik laddning är knapp | Ingen angiven grund för kvoten eller för uppskattningen om 50,000 laddare |
| T&E | 2026-09-28 | Lägre femårskostnad i 6 av 9 marknader; återbetalning på ungefär 2 år | Modellerat resultat, inte flottdata |
| ACEA | 2026-09-15 | Skjut upp tidplanen för koldioxidefterlevnad 2030 med tre år, i praktiken till 2033 | Talar för lastbilstillverkare; inte antaget |
ACEA framförde sin begäran på IAA Transportation i Hannover, med VD:arna för DAF, Daimler Truck, Ford Otosan, Iveco Group, MAN, Scania och Volvo Group bakom sig (enligt rapporterat av trans.info ). Karin Radstrom, VD för Daimler Truck och ordförande i ACEA:s styrelse för nyttofordon, efterlyste snabbare stödåtgärder och en uppskjutning på tre år.
ACEA:s siffror: 2.4% av nyregistrerade tunga lastbilar i Europa är nollutsläpp, med Tyskland på 4.3%, Frankrike på 2.4%, och Polen, Spanien och Italien under 1%. ACEA säger att att missa 2030-målet med tre procentenheter kan kosta branschen ungefär EUR 2.2 miljarder.
Lagen i dag är förordning (EU) 2024/1610 . Den kräver att tillverkarnas genomsnittliga koldioxidminskningar för hela sortimentet, jämfört med rapporteringsperioden 2019, är 15% för 2025-2029, 45% för 2030-2034, 65% för 2035-2039 och 90% från 2040. Artikel 15 föreskriver en granskning av kommissionen senast 2027-12-31. Förordning (EU) 2026/1046, publicerad i Europeiska unionens officiella tidning 2026-05-07, lättade beräkningen av krediter för 2025-2029 och lämnade målen oförändrade.
Per 2026-11-07 hade kommissionen inte publicerat något förslag om att skjuta upp 2030-datumet. För flottplanering, utgå från att målet står fast tills ett förslag dyker upp. Läs förklaringen av EU:s översyn av koldioxidnormerna för lastbilar för vad kommissionen måste bedöma.
Vilka sträckor och flottor bör köpa en elektrisk lastbil 2027, och vem bör vänta?
En elektrisk lastbil passar bäst där den återvänder till din egen depå varje natt och laddas där. Där sträckan är beroende av publik laddning bör du vänta eller köra ett pilotprojekt. Detta är Logifies tolkning av källorna ovan, inte ett resultat från någon enskild av dem.
| Flott- eller sträcktyp | Bedömning 2027 | Skäl |
|---|---|---|
| Regional godstrafik från depå | Bra val nu | IRU räknar med att de flesta laddningar sker vid depåer, och T&E modellerar en lägre femårskostnad i 6 av 9 marknader |
| Distribution med medelstora lastbilar från depå | Bra val, pilot först | Medelstora lastbilar nådde redan en elektrisk andel på 19.8% av registreringarna jan-sep 2026 |
| Långväga internationell trafik | Vänta eller pilot | Det publika nätet är glest (EAFO: 373 driftsatta platser på 350 kW+, april 2026) och AFIR:s mål för avstånd 2030 ligger fortfarande år bort |
| Egen förare utan depåström | Vänta | Ingen laddning hemma, högt inköpspris (IRU, 2025-02-12) och få publika laddpunkter |
| Flottor på marknader utanför DE, NL och FR | Pilot först | Mindre grupp av jämnåriga (DE, NL och FR tog 74% av registreringarna under första halvåret 2026) |
Oavsett bedömning, ansök om nätanslutningen innan du lägger lastbilsordern, eftersom det kan ta ett till två år.
Vanliga frågor
Kräver EU att åkerier köper elektriska lastbilar?
Nej. Förordning (EU) 2024/1610 sätter koldioxidmål för tillverkarna: en genomsnittlig minskning med 45% för hela sortimentet jämfört med rapporteringsperioden 2019 för 2030-2034. Åkerier har ingen köpskyldighet, men regeln styr vilka lastbilar tillverkarna säljer.
Kommer 2030-målet för koldioxid att skjutas upp?
ACEA bad om en uppskjutning på tre år 2026-09-15, men per 2026-11-07 hade kommissionen inte publicerat något förslag om det. Den rättsliga granskningen enligt artikel 15 ska vara klar senast 2027-12-31.
Vad kostar publik laddning för lastbilar?
Ett publicerat pris är EUR 0.379/kWh exklusive moms, ad hoc-priset vid Milences hub i Temse i Belgien (electrive, 2026-10-24). Priserna skiljer sig åt mellan operatörer, länder och avtal, så begär en taxa från nätoperatörerna på din sträcka.
Är elektriska lastbilar undantagna från vägavgifter?
I Tyskland gäller undantaget från vägavgift för nollutsläppslastbilar till 2031-06-30, enligt ett pressmeddelande från BMV 2025-12-01. Kontrollera nationella regler för varje land du kör igenom.
Hur lång tid tar en nätanslutning vid en depå?
IRU säger att det vanligtvis tar ett till två år att säkra nätkapacitet vid en depå (2026-10-22). Kontakta din nätoperatör innan du beställer lastbilar.
Var säljs elektriska lastbilar snabbast?
Tyskland, Nederländerna och Frankrike stod för 74% av registreringarna av elektriskt laddbara lastbilar under första halvåret 2026 (electrive, 2026-07-29). ACEA anger andelen nollutsläppsnya tunga lastbilar till 4.3% i Tyskland och 2.4% i Frankrike (2026-09-15).
Innan du pratar med en återförsäljare eller nätoperatör, uppskatta din kostnad per kilometer med fraktkalkylatorn så att du kan testa deras offerter mot din egen dieselbas.