Електровантажівки проблеми 2027: ЄС хоче електричні вантажівки до 2030 року, але чи можна їх зарядити?
Електровантажівки проблеми 2027: EAFO нарахував 373 робочі локації зарядки на 350 kW+ для вантажівок у квітні 2026 року, а T&E бачить нижчі витрати на експлуатацію у 6 із 9 ринків ЄС.

Logifie Team
Logistics Technology Experts

Так, зарядити електровантажівку в Європі у 2027 році можна, але публічних станцій для важких вантажівок ще мало, а Міжнародний союз автомобільних перевізників (IRU) очікує, що більшість зарядки відбуватиметься на депо. Європейська обсерваторія альтернативних видів палива (EAFO) налічила 373 робочі локації з потужністю 350 kW і більше у квітні 2026 року , тоді як Європейська асоціація виробників автомобілів (ACEA) каже, що щонайменше 700 додаткових зарядних станцій для вантажівок потрібно щомісяця (повідомлено 2026-09-15). Цей матеріал від 2026-11-07 розбирає електровантажівки проблеми 2027 року: ставить поруч цифри IRU, ACEA та кампанії Transport & Environment (T&E) і наприкінці пояснює, які автопарки варто купувати у 2027 році, а які краще почекати або запустити пілот.
Головна теза потребує одного уточнення. Норма ЄС щодо CO2 для важких вантажівок зобов'язує виробників, а не перевізників, тож жоден автопарк юридично не зобов'язаний купувати електровантажівку. Тиск доходить до вас через постачання: виробники вантажівок мусять знизити середні по парку викиди, а це визначає, які вантажівки вони пропонують і за якою ціною.
Чи можна насправді зарядити електровантажівку в Європі у 2027 році?
Так, але відповідь залежить від того, де вантажівка ночує. На депо ви контролюєте розетку, графік і тариф. На довгому публічному маршруті ви залежите від мережі, яку ще будують.
IRU каже, що більшість зарядки відбуватиметься на депо, а забезпечення потужності мережі там зазвичай займає від одного до двох років (IRU, 2026-10-22). Цей строк очікування є першою практичною проблемою для автопарку: вантажівка може прибути раніше, ніж підключення до мережі.
Щодо публічної мережі, компанія Milence повідомила про 39 робочих хабів і 11 у будівництві ( electrive (2026-10-24) ). Її хаб Temse у Бельгії має 4 стоянки MCS/CCS потужністю до 1,500 kW і 4 стоянки CCS потужністю до 400 kW. Разова ціна там становила EUR 0.379/kWh без ПДВ. Це один хаб на одну дату, тож сприймайте це як окрему точку даних, а не як тариф для всієї Європи.
Для огляду маршрут за маршрутом перегляньте де зарядити електровантажівку в Європі . Щодо розгортання вздовж основних вантажних маршрутів стежте за тим, як будуються електричні вантажні коридори дев'яти країн .
Електровантажівки проблеми 2027: скільки публічних зарядних станцій для вантажівок має Європа і скільки їх потрібно до 2030 року?
Кількість варіюється від 373 робочих локацій на 350 kW (EAFO) до 2,405 точок зарядки (EAFO) або менш ніж 2,000 придатних зарядних станцій (ACEA), бо визначення відрізняються. IRU і ACEA обидві кажуть, що потрібно значно більше. Цифри нижче походять від трьох органів, які використовують різні визначення, тож порівнюйте їх обережно.
| Джерело | Дата | Показник | Що рахується |
|---|---|---|---|
| EAFO | дані за квітень 2026, опубліковано 2026-05-28 | 373 локації | Робочі локації, що відповідають критерію 350 kW |
| EAFO (той самий набір даних) | дані за квітень 2026 | 2,405 точок, 1,225 станцій | Точки зарядки та станції у 21 країні |
| IRU | 2026-10-22 | 1,225 станцій; потреба оцінена у 50,000 потужних точок | Публічні станції, придатні для вантажівок; для 50,000 немає заявленого джерела |
| ACEA через trans.info | 2026-09-15 | Менш ніж 2,000 зарядних станцій; щомісяця потрібно ще 700 | Публічні зарядні станції, придатні для важких вантажівок |
EAFO також ділить свої 278 локацій за квітень 2026 на змішані сайти (1,838 точок) і 95 сайтів, якими користуються лише важкі транспортні засоби (567 точок). Швеція, Нідерланди та Німеччина лідирують за кількістю.
Юридичним орієнтиром є Регламент про інфраструктуру альтернативних видів палива (AFIR). Згідно з статтею 4(1) Регламенту (ЄС) 2023/1804 , зарядні пули для важких транспортних засобів (HDV, юридичний термін для HGV) мають покривати щонайменше 50% довжини мережі TEN-T до 2027-12-31. До 2030-12-31 пули основної мережі мають бути розміщені через кожні 60 km (щонайменше 3,600 kW з двома точками по 350 kW), а пули комплексної мережі - через кожні 100 km. Безпечні та охоронювані паркувальні зони потребують щонайменше двох станцій HDV потужністю 100 kW або більше до 2027-12-31 і чотирьох до 2030-12-31.
Цей матеріал не зміг перевірити, чи було виконано крок 2025-12-31 (пули на щонайменше 15% довжини TEN-T), тому не робить жодних висновків. Також IRU у спільному листі від 2026-01-20 попередила, що пауза у фінансуванні в 2026-2027 роках сповільнить розгортання.
Чи справді електровантажівки коштують у 2-3 рази дорожче за дизельні?
IRU так каже і послідовно повторює це. У своєму релізі опитування Green Compact від 2026-10-22 (IRU і Trimble, понад 1,000 операторів у 36 країнах) IRU заявила, що електровантажівка коштує у 2-3 рази більше, ніж аналогічна дизельна . Той самий наголос вона зробила 2025-02-12, додавши, що цей розрив важко подолати малим і середнім підприємствам без цільової підтримки.
IRU не наводить розрахунку, на якому базується це співвідношення. На момент написання не було датованої, перевірюваної ціни EUR на важкий електричний тягач, тому цю ціну ми не наводимо. Практичний крок: попросіть два-три дилери письмову пропозицію для вашої конфігурації та порівняйте її з дизельною пропозицією для тієї самої роботи.
Висока ціна покупки сама по собі не вирішує питання вартості. Витрати на експлуатацію протягом життєвого циклу вантажівки - це саме той розрив, який T&E змоделювала за п'ять років.
Чи дешевше експлуатувати електровантажівки, ніж дизельні, у 2027 році?
За моделлю T&E - так, у 6 із 9 основних ринків ЄС. T&E повідомила 2026-09-28, що електровантажівки мають нижчу п'ятирічну сукупну вартість володіння, ніж дизельні, на 6 із 9 ринків, які вона змоделювала , на які разом припадає 46% нових вантажівок великої вантажопідйомності в ЄС.
Головна економія:
- До EUR 100,000 у Нідерландах і EUR 85,000 у Німеччині за поточних цін на дизель.
- До EUR 123,000 у Нідерландах і EUR 106,000 у Німеччині за високих цін на дизель.
- Окупність близько 2 років.
T&E очікує, що до 2030 року всі 9 ринків стануть дешевшими, якщо додати заходи на кшталт звільнення від мита, навіть коли субсидії на купівлю згортатимуться. Результат є змодельованим, а не виміряним на реальних парках, а на інших 3 із 9 ринків електровантажівки за результатами T&E ще не дешевші.
Мита важливі в цій арифметиці. Німеччина продовжила звільнення електричних вантажівок з нульовими викидами від мита до до 2031-06-30 (прес-реліз BMV, 2025-12-01).
Ціновий аргумент IRU і висновок T&E про витрати можуть бути правдивими одночасно. Перший описує, що ви платите за рахунком, а другий - що ви платите за п'ять років експлуатації. Щоб побудувати порівняння для свого парку, порівняйте сукупну вартість володіння електровантажівки та дизельної крок за кроком.
Які операційні проблеми має планувати автопарк, окрім ціни?
Плануйте насамперед строки підключення до мережі, фінансові ризики і тонку публічну мережу, перш ніж планувати щось інше. Запас ходу та вантажопідйомність значно залежать від моделі й маршруту, тож перевіряйте їх за даними виробника для конкретних вантажівок. Перегляньте моделі та запас ходу в найкращих електровантажівках Європи 2027 .
У джерелах для цього матеріалу задокументовано три проблеми:
- Підключення до мережі. IRU називає типовий строк очікування потужності мережі на депо від одного до двох років (2026-10-22). Автопарк, який спочатку замовляє вантажівки, а потім подає заявку на електроенергію, ризикує отримати машини, які не може зарядити на повній швидкості.
- Безперервність фінансування. IRU та партнери попередили 2026-01-20, що доступність зарядки не гарантована, а пауза у фінансуванні в 2026-2027 роках сповільнить розгортання.
- Нерівномірні ринки. У першій половині 2026 року Німеччина, Нідерланди та Франція забезпечили 74% реєстрацій вантажівок з можливістю електричного заряджання (electrive, 2026-07-29). Автопарк на меншому ринку має менше колег, з яких можна вчитися.
Продажі зростають з низької бази. У січні-вересні 2026 року дані ACEA, які повідомила electrive (2026-10-29) , показують 245,079 нових вантажівок ЄС від 3.5 t і вище, з електрично заряджуваними вантажівками 5.3% реєстрацій (з 3.8%) і дизелем 91.7%. Серед важких вантажівок від 16 t 5,120 із 205,857 були електричними, що становить частку 2.5% (з 1.7%). Середні вантажівки досягли 7,753 електричних одиниць, частка 19.8%.
Чому IRU, T&E і ACEA розходяться і хто має рацію для вашого автопарку?
Вони відповідають на різні питання, тож кожна може мати рацію на своїх умовах. IRU представляє операторів автомобільних перевезень і фокусується на початковій вартості та зарядці. T&E є кампанією з чистого транспорту, яка моделює вартість експлуатації. ACEA представляє виробників і фокусується на даті відповідності 2030 року.
| Орган | Дата | Позиція | Обмеження, які варто пам'ятати |
|---|---|---|---|
| IRU | 2026-10-22 | Електровантажівки коштують у 2-3 рази дорожче за дизельні; публічна зарядка є дефіцитною | Немає заявленої основи для співвідношення чи для оцінки 50,000 зарядних точок |
| T&E | 2026-09-28 | Нижча п'ятирічна вартість у 6 із 9 ринків; окупність близько 2 років | Змодельований результат, а не дані реальних парків |
| ACEA | 2026-09-15 | Відкласти строк CO2 на 2030 рік на три роки, фактично до 2033 | Виступає від імені виробників вантажівок; не ухвалено |
ACEA подала запит на засіданні IAA Transportation у Ганновері, за ним стояли генеральні директори DAF, Daimler Truck, Ford Otosan, Iveco Group, MAN, Scania і Volvo Group (як за даними trans.info ). Карін Радстрем, генеральний директор Daimler Truck і голова комерційної ради ACEA, закликала до швидших підтримувальних заходів і трирічної відстрочки.
Дані ACEA: 2.4% нових важких вантажівок, зареєстрованих у Європі, мають нульові викиди, з них Німеччина - 4.3%, Франція - 2.4%, а Польща, Іспанія та Італія - менше 1%. ACEA заявляє, що пропуск цілі 2030 року на 3 відсоткові пункти може коштувати галузі близько EUR 2.2 мільярда.
Чинним законом є Регламент (ЄС) 2024/1610 . Він вимагає від виробників середнього по парку скорочення викидів CO2 відносно звітного періоду 2019 року: на 15% для 2025-2029, на 45% для 2030-2034, на 65% для 2035-2039 і на 90% з 2040 року. Стаття 15 передбачає перегляд Комісією до 2027-12-31. Регламент (ЄС) 2026/1046, опублікований в Офіційному журналі ЄС 2026-05-07, пом'якшив розрахунок кредитів для 2025-2029, але цілі залишив без змін.
Станом на 2026-11-07 Комісія не опублікувала жодної пропозиції щодо відтермінування дати 2030 року. Для планування парку вважайте, що ціль діє, доки не з'явиться пропозиція. Прочитайте пояснення перегляду стандартів CO2 для вантажівок ЄС про те, що має оцінити Комісія.
Які маршрути та автопарки варто переводити на електровантажівки у 2027 році, а кому краще почекати?
Електровантажівка найкраще підходить там, де щоночі повертається на власне депо і заряджається там. Де маршрут залежить від публічної зарядки, краще почекати або запустити пілот. Це висновок Logifie на основі наведених джерел, а не результат жодного з них окремо.
| Тип автопарку або маршруту | Вердикт на 2027 рік | Причина |
|---|---|---|
| Регіональні перевезення з депо | Добре підходить зараз | IRU очікує, що більшість зарядки відбуватиметься на депо, а T&E моделює нижчу п'ятирічну вартість у 6 із 9 ринків |
| Розвезення середніми вантажівками з депо | Добре підходить, спочатку пілот | Середні вантажівки вже досягли 19.8% електричної частки реєстрацій у січні-вересні 2026 |
| Міжнародні далекі перевезення | Почекати або пілот | Публічна мережа тонка (EAFO: 373 робочі локації на 350 kW+ у квітні 2026), а цілі розміщення AFIR на 2030 рік ще роки попереду |
| Власники-водії без зарядки на депо | Почекати | Немає домашньої зарядки, висока ціна покупки (IRU, 2025-02-12) і мало публічних точок |
| Автопарки на ринках поза DE, NL і FR | Спочатку пілот | Менша група колег (DE, NL і FR забезпечили 74% реєстрацій у першій половині 2026) |
Незалежно від вердикту, подайте заявку на підключення до мережі, перш ніж розміщувати замовлення на вантажівку, бо це може тривати від одного до двох років.
Поширені запитання
Чи вимагає ЄС від перевізників купувати електровантажівки?
Ні. Регламент (ЄС) 2024/1610 встановлює цілі CO2 для виробників: скорочення на 45% середнього по парку відносно звітного періоду 2019 року для 2030-2034. Перевізники не мають обов'язку купівлі, хоча це правило визначає, які вантажівки продають виробники.
Чи відкладуть ціль CO2 на 2030 рік?
ACEA попросила трирічну відстрочку 2026-09-15, але станом на 2026-11-07 Комісія не опублікувала пропозиції про це. Юридичний перегляд за статтею 15 має відбутися до 2027-12-31.
Скільки коштує публічна зарядка вантажівок?
Одна опублікована ціна становить EUR 0.379/kWh без ПДВ: це разова ціна на хабі Milence Temse у Бельгії (electrive, 2026-10-24). Ціни відрізняються залежно від оператора, країни та договору, тож запитуйте тариф у мереж на вашому маршруті.
Чи звільнені електровантажівки від мита?
У Німеччині звільнення електричних вантажівок з нульовими викидами від мита діє до 2031-06-30 згідно з прес-релізом BMV від 2025-12-01. Перевіряйте національні правила для кожної країни, через яку ви проїжджаєте.
Скільки триває підключення до мережі на депо?
IRU каже, що забезпечення потужності мережі на депо зазвичай займає від одного до двох років (2026-10-22). Зверніться до свого мережевого оператора, перш ніж замовляти вантажівки.
Де електровантажівки продаються найшвидше?
Німеччина, Нідерланди та Франція забезпечили 74% реєстрацій вантажівок з можливістю електричного заряджання у першій половині 2026 року (electrive, 2026-07-29). ACEA оцінює частку нових важких вантажівок з нульовими викидами в 4.3% для Німеччини та 2.4% для Франції (2026-09-15).
Перш ніж говорити з дилером або мережевим оператором, оцініть вартість кілометра за допомогою калькулятора вантажних перевезень , щоб перевірити їхні пропозиції проти вашої дизельної бази.